خبرها

خرید و راه اندازی سه دستگاه جدید در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خلیج فارس
تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خلیج فارس با سه دستگاه کاربردی

تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خلیج فارس با سه دستگاه کاربردی

روز یکشنبه 30 خردادماه 1400 دکتر صادق کریمی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خلیج فارس در مصاحبه با روابط عمومی از خرید و راه اندازی سه دستگاه جدید در آزمایشگاه مرکزی خبر داد. دکتر کریمی گفت: یک دستگاه STA مارک پرکین المر مدلSTA 6000   ساخت کشور آمریکا با قابلیت  انجام آنالیز در محدوده دمایی 15 تا 1100 درجه سانتی‌گراد با هدف  آماده ارائه خدمات به کلیه محققین یا متقاضیان داخل و خارج از دانشگاه خریداری و نصب گردید.  این دستگاه حرارتی با تکنولوژی بالا، تلفیقی از گرماسنج روبشی افتراقی (DSC) و نیز آنالیز توزین حرارتی (TGA) به صورت همزمان است و از پرکاربردترین روش های آنالیز مواد می باشد.  به کمک این آنالیز خواص شیمیایی و فیزیکی مواد به عنوان تابعی از دما و براساس برنامه حرارتی کنترل شده، اندازه‌گیري می‌شود. با تفسیر نتایج این آنالیزها نه تنها می توان پایداری حرارتی مواد را سنجید، بلکه می توان به اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند میزان رطوبت ماده، وضعیت تبلور آن، دمای وقوع استحاله‌ها و یا واکنش‌ها دست یافت. همچنین امروزه این آنالیز برای بررسی میزان بارگزاری مواد آلی و داروها در نانوذرات معدنی مورد توجه محققین قرار گرفته است. دکتر کریمی افزود: دیگر دستگاه خریداری شده دستگاه آب فوق‌خالص ساز یا بدون یون  است که این دستگاه که از برند stackpure  و ساخت کشور آلمان می باشد و  قادر به تولید آب استاندارد نوع 1 با مقاومت 18/2 مگااهم بر سانتیمتر  است. از مهمترین کاربردهای این آب، استفاده در سنتز مواد نانو، دستگاه های آنالیز مواد نانو و یا هر آزمایشی که نیاز به آب فوق خالص و بدون یون دارد، می باشد. هم اکنون این دستگاه آماده ارائه خدمات به کلیه محققین یا متقاضیان داخل و خارج از دانشگاه می باشد. رئیس آزمایشگاه مرکزی ادامه داد: دستگاه ) VSM مغناطیس سنج نمونه ارتعاشی Vibrating Sample Magnetometer ) خریداری شده که تولید داخل و ساخت شرکت مغناطیس کویر کاشان می باشد، اصلی ترین روش برای مطالعه خواص مغناطیسی مواد است. با استفاده از آن می‌توان داده هایی مانند وادارندگی، مغناطش اشباع و نفوذپذیری مغناطیسی را محاسبه کرد و دسته بندی مغناطیسی ماده مانند فرو، پارا و ابر پارامغناطیسی را تشخیص داد. این دستگاه هم اکنون آماده ارائه خدمات به کلیه محققین یا متقاضیان داخل و خارج از دانشگاه می باشد. لازم به ذکر است که دستگاه قادر به اعمال میدان 1/5 تسلا در شکاف هوای ۱۰ میلی‌متر بوده که با توجه به کاربرد گسترده مواد مغناطیسی، آنالیز VSM امروزه بسیار مورد توجه محققین در حوزه های فیزیک، شیمی، مهندسی و علوم زیستی قرار گرفته است. متقاضایان جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ارسال نمونه لطفا با شماره همراه 09178932982 و 09173758470تماس حاصل فرمایید.

رئیس دانشگاه خلیج فارس: ۲۸خرداد روز تبلور اراده ملی ایرانیان است
رئیس دانشگاه خلیج فارس: ۲۸خرداد روز تبلور اراده ملی ایرانیان است

رئیس دانشگاه خلیج فارس: ۲۸خرداد روز تبلور اراده ملی ایرانیان است

بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: روز ۲۸ خرداد روز تبلور اراده ملی، ایجاد امید و نشاط اجتماعی و روزنه امید برای آینده بهتر ایران است. عبدالمجید مصلح روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با همه چالش‌هایی که پیش روی مردم سالاری دینی در کشور وجود دارد، آینده ایران اسلامی در گرو حفظ و صیانت از اصول سه گانه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است. وی اضافه کرد: جهموری اسلامی که مبتنی بر رای مردم و بر پایه مردم سالاری دینی قابل تحقق است، یکی از مهمترین ارکان حاکمیت ملی است. مصلح بیان کرد: جمهوری اسلامی برپایه قانون اساسی که میثاق ملی همه ایرانیان و خون بهای شهیدان است، مفهومی یکپارچه و غیر قابل تفکیک است و نادیده گرفتن هر وجه از آن، کلیت جمهوری اسلامی را دچار چالش خواهد کرد. رئیس دانشگاه خلیج فارس گفـت: خدشه بر جمهوریت نظام پشت کردن به قانون اساسی، حاکمیت ملی و تلاش همه مبارزان راه آزادی و استقلال ملی است.  وی افزود: بر اساس قانون اساسی، نظام سیاسی کشور بر این پایه بنیان گذاشته شده و کاهش رای و مشارکت مردم، زمینه آسیب به هر دو ضلع اسلامیت و جمهوریت را فراهم خواهد ساخت.  مصلح گفت: مشارکت در انتخابات و استفاده از حق رای توسط هر یک از شهروندان از یک سو فرصتی برای اعمال حق شهروندی است و از سوی دیگر تلاشی برای صیانت از جمهوری اسلامی در نظام حاکمیت ملی و بر پایه قانون اساسی است. وی ضمن دعوت از همه دست اندرکاران، مجریان و ناظران انتخابات برای رعایت لوازم یک انتخابات شایسته و در خور ملت بزرگ ایران، اعلام کرد: شرکت در انتخابات گامی در راستای صیانت از جایگاه مردم در نظام سیاسی کشور است.  به عنوان یک شهروند از همه هم میهنان عزیز و ملت بزرگ ایران، هم استانی‌ها و بویژه جامعه دانشگاهی استان، استادان، کارکنان و دانشجویان دعوت می‌کنم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کنند.

سرآمدان آموزشی دانشگاه خلیج فارس معرفی شدند
سرآمدان آموزشی دانشگاه خلیج فارس تجلیل شدند

سرآمدان آموزشی دانشگاه خلیج فارس تجلیل شدند

روز سه شنبه 25 خردادماه 1400 از 17 نفر ازاساتید برتر آموزشی دانشگاه توسط حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی در سالن اجتماعات مجتمع فناوری مروارید معرفی و تجلیل شدند. دکتر عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس، در نشست تقدیر از سرآمدان آموزشی، ضمن قدردانی و تقدیر از همکاران در حوزه آموزش که بار اصلی و حجم فعالیت های اصلی دانشگاه یعنی آموزش را به دوش می کشند گفت: با توجه به شرایط خاصی که برای دانشگاه‌ها بیش آمد توانستیم یک فعالیت رضایت‌بخش را شاهد باشیم.  ریییس دانشگاه خلیج فارس، یادآور شد: قدردانی از برترین ها در واقع  نماد قدردانی از تمامی فعالیت‌های آموزشی اساتید و همکاران در دانشگاه است. ایشان با اشاره به رسالت دانشگاه یعنی ارتباط با صنعت، فعالیت‌های نوآورانه و کارآفرینانه، بیان داشت: حرکت دانشگاه به سمت فناوری و نوآوری سبب شده تا ما بیش از پیش به فکر آموزش های مهارت محور و تقویت این گونه آموزشها باشیم با توجه به اهمیت موضوع دو پست مدیریت در ستاد آموزش به سمت مهارت افزایی و آموزش و فناوری در نظر گرفته شده تا آموزش های لازم و نیاز بازار و صنعت برآورده شود.  مصلح افزود: همه ما می‌دانیم که روند بازار کار و صنعت به گونه ای است که کل نظام آموزش عالی را دچار چالش می‌کند، و بدون تردید ادامه حیات برخی از رشته‌ها به صورت جدی با چالش‌هایی مواجه خواهد شد که به دلیل محتوای عملکرد رشته، برخی از این رشته ها به زودی تعطیل خواهد شد. رییس دانشگاه خلیج فارس، از سرآمدان اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه خواست تا ایده‌ها و برنامه های بهتری در حوزه آموزش و متناسب با نیاز بازار فرآیندهای بازار و صنعت، به گونه‌ای که شایسته پاسخگویی به نیاز صنعت باشد را ارائه و پیاده‌سازی کنند، تا به خوبی از مرحله گذار عبور کنیم و گامی در جهت اعتلا و سرافرازی دانشگاه برداریم. در ادامه این نشست  دکتر پاکیزه، معاون آموزشی دانشگاه خلیج فارس، در خصوص چگونگی ارزیابی اساتید دانشگاه عنوان کرد، شاخص ارزیابی آموزش مجازی بازخوردی بوده است که، دانشکده ها به معاونت آموزشی ارائه کرده‌اند وی گفت: در شورای آموزشی از هر گروه دو نفر به دانشکده  معرفی شده و درکل ۱۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشکده به شورای آموزشی معرفی  و در شورای آموزشی  ۵ درصد اول برگزیده شده اند.   بنابراین انتخاب سرآمدان  از طرف دانشکده ها بوده است. وی افزود از میان مدیران گروه سه مدیر گروه و از بین معاونین دانشکده نیز یک معاون برتر معرفی شده که این افراد همه به عنوان نمادی از اعضای هیات علمی سخت کوش می باشند. لازم به ذکر است معاون آموزشی برتر دانشکده دکتر امیرعباس ایزدپناه از دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی و مدیران برتر گروه دکتر رسول بلاوی (مدیر گروه زبان و ادبیات عربی)، دکتر احمد جلمه خورشید(مدیرگروه مهندسی شیمی) و دکتر نجمه نوروزی(مدیر گروه شیمی) است.

همکاری محققان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس
همکاری محققان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس

همکاری محققان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس

در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه، دکتر سید عبداللطیف هاشمی فرد عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و همکار این پروژه مشترک در خصوص چگونگی روند اجرای آن اظهار داشت: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس (JGU) در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی بین المللی اسمت که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF) راه اندازی شده و هدف آن ارتقای امنیت آب در خاورمیانه است. وی افزود: دراین راستا پروژه های مختلف تحقیق و توسعه فرامرزی از جمله استفاده از فناوری های نوآورانه در حوزه آب گرفته تا رویکردهای کارآمد مدیریت بخشی آب انجام خواهد شد. دکتر هاشمی فرد در ادامه گفت: تیم های دانشگاه ماینتس به سرپرستی پروفسور سباستین زایفرت و پروفسور مایکل ماسکوس از JGU و رئیس موسسه فراند هوفر میکرو مهندسی و میکروسیستم IMM ، در پروژه BMBF شرکت خواهند کرد. وی با بیان اینکه در این پروژه سه شریک از ایران و عراق همکاری خواهند داشت، گفت: این گروه تحقیقاتی در زمینه سنتز غشای اسمز مستقیم و طراحی و راه اندازی سیستم آزمایشگاهی نقش خواهد داشت و با توجه به پیش بینی های صورت گرفته قرار است دستگاه مذکور در پردیس غربی دانشگاه در ساحل خلیج فارس نصب و راه اندازی شودکه این یک نقطه عطف محسوب می شود. دکتر هاشمی فرد در ادامه گفت: یکی دیگر از اهداف اصلی این پروژه کمک های منطقه ای در حل مشکل جهانی کمبود آب است که به ویژه کشورهای خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می دهد وهمکاری بین المللی با شرکای کشورهای خلیج فارس راهی مناسب برای جلوگیری از درگیری منابع احتمالی بر سر آب آشامیدنی است که ممکن است در نتیجه تغییر اقلیم بوجود آید. وی افزود: یکی دیگر از مزایای این پروژه، همکاری چندجانبه است. اگرچه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق از توانایی های علمی و صنعتی خوبی در زمینه نمک زدایی برخوردارند، اما دو کشور تاکنون فعالیت نسبتاً کمی به پیشرفت برنامه های نمک زدایی در خاورمیانه کرده اند. پروفسور سباستین زایفرت استاد شیمی فیزیکی پلیمرها از JGU نیز در این خصوص اظهار داشت: هدف ما استفاده از ژل های پلیمری حساس به دما برای تبدیل آب دریای خلیج فارس به آب آشامیدنی در منطقه است و در این راستا وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان طی سه سال آینده با ۶۰۰۰۰۰ یورو بودجه از این پروژه حمایت خواهد کرد. وی افزود: هدف دیگر از انجام این پروژه، توسعه فرآیندهای نمک زدایی با استفاده از پدیده اسمز مستقیم مبتنی بر غشا و یا بدون غشا، به عنوان یک روش جداسازی مایع است. این توسعه در دو مرحله عمده انجام خواهد شد: در مرحله اول، تمرکز بر توسعه هیدروژل های بهینه شده و سنتز غشای جدید خواهد بود. در مرحله دوم، با استفاده از بخش های توسعه یافته مرحله قبل، یک دستگاه آب شیرین کن آزمایشگاهی طراحی و ساخته می شود و متعاقباً توسط یکی از شرکای پروژه در محل آزمایش می شود. پروفسور زایفرت تأکید کرد: ما امیدواریم که این امر زمینه های تولید کارخانه های آب شیرین کن ساده را فراهم کند که می توانند آب شیرین مناطق جدید و کوچک دور افتاده را تأمین کنند. مسئولیت این بخش از پروژه بر عهده دکتر عبدالطیف هاشمی فرد عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس و دبیر گروه تحقیقاتی فناوری غشایی پایدار (SMTRG) است. با توجه به اینکه خلیج فارس منبع آب قابل توجهی در منطقه است و با توجه به دانش فیزیکی گسترده محققان آلمانیایی در زمینه شیمی فیزیکی شبکه های پلیمری و هیدروژل های حرارتی و همچنین تجربه های خوب محققان دو کشور ایران و عراق در زمینه فناوری اسمز معکوس، امید است این پروژه منجر به توسعه مهمی در این حوزه شود. منبع اصلی خبر: https://www.uni-mainz.de/presse/aktuell/13761_ENG_HTML.php

اطلاعیه‌ها

اطلاعیه آزمون بسندگی زبان انگلیسی
اطلاعیه آزمون بسندگی زبان انگلیسی
اصلاحیه تقویم آموزشی
اصلاحیه تقویم آموزشی
ميهمانی و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی
ميهمانی و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی
فراخوان پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری سال تحصیلی 1400-1401
فراخوان پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری سال تحصیلی 1401 - 1400
کارگاه آموزشي در رابطه با مرکز محاسبات سريع ( HPC)
کارگاه آموزشي در رابطه با مرکز محاسبات سريع ( HPC)

نسل پنجم شبکه های تلفن همراه، تفاوت‌ها با نسل چهارم و فرصت‌های کسب و کار
 نسل پنجم شبکه های تلفن همراه، تفاوت‌ها با نسل چهارم و فرصت‌های کسب و کار

نشست علمی با موضع پیشرفت‌های اخیر در گرانش و کیهان شناسی
نشست علمی با موضع پیشرفت‌های اخیر در گرانش و کیهان شناسی

نشست علمی با موضوع "سیاست های چین برای حضور در خلیج فارس"
نشست علمی با موضوع "سیاست های چین برای حضور در خلیج فارس"

نشست علمی با موضوع "فرصت های توسعه در خلیج فارس و تعامل منطقه ای"
نشست علمی با موضوع "فرصت های توسعه در خلیج فارس و تعامل منطقه ای"

نشست علمی با موضوع"ارزیابی طرح های دولت دوازدهم برای امنیت خلیج فارس"
نشست علمی با موضوع"ارزیابی طرح های دولت دوازدهم برای امنیت خلیج فارس"

بیش‌ از
86
رشته/گرایش
بیش‌ از
250
عضو هیأت علمی تمام وقت
بیش‌ از
8640
دانشجوی فعال
بیش‌ از
20000
دانش‌آموخته
دانشگاه خلیج فارس در رسانه ملی: تولید الکل فعالیتی دیگر از این دانشگاه در مقابله با ویروس کرونا
دانشگاه خلیج فارس در رسانه ملی: تولید الکل فعالیتی دیگر از این دانشگاه در مقابله با ویروس کرونا

چهارمین گزارش از مجموعه اقدامات دانشگاه خلیج فارس در زمان شیوع ویروس کرونا: این هفته کلاس درس مجازی یا آموزش مجازی
چهارمین گزارش از مجموعه اقدامات دانشگاه خلیج فارس در زمان شیوع ویروس کرونا: این هفته کلاس درس مجازی یا آموزش مجازی

سی ویکمین گزارش از سری دستاوردها و توانمندیهای دانشگاه خلیج فارس: این هفته تکثیر و پرورش ماهی صبیتی
سی ویکمین گزارش از سری دستاوردها و توانمندیهای دانشگاه خلیج فارس: این هفته تکثیر و پرورش ماهی صبیتی

کارآفرینان جوان دانشگاه خلیج فارس
کارآفرینان جوان دانشگاه خلیج فارس

سی و دومین گزارش از سری دستاوردها و توانمندیهای دانشگاه خلیج فارس: این هفته کشت کاکتوس
سی و دومین گزارش از سری دستاوردها و توانمندیهای دانشگاه خلیج فارس: این هفته کشت کاکتوس

پیاده سازی نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد
پیاده سازی نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد

 •  
  • شنبه 18 بهمن 1399
  • انتخاب واحد
 •  
  • دوشنبه 27 بهمن 1399
  • حذف و اضافه
 •  
  • شنبه 2 اسفند 1399
  • شروع کلاس‌ها
 •  
  • شنبه 1 خرداد 1400
  • ارزشیابی استادان و کارت ورود به جلسه
 •  
  • دوشنبه 17 خرداد 1400
  • حذف نهایی
 •  
  • چهارشنبه 2 تیر 1400
  • پایان کلاس‌ها