کتاب مبانی نظری و عملی تزریق گاز از دانشگاه خلیج فارس توسط انتشارات اسپرینگر به چاپ رسید

تاریخ انتشار: چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
responsive image

کتاب " مبانی نظری و عملی تزریق گاز" تاليف پروفسور رضا آذین رئيس مركز تحقیقات نفت و گاز (OGRC) دانشگاه خلیج فارس و امین ايزدپناهي دانش‌آموخته دانشگاه خليج فارس و کارشناس مرکز تحقیقات نفت و گاز انتشار يافت. مولفان در اين كتاب در خصوص جنبه های مختلف تزریق گاز از عملیات حفظ فشار تا ازدیاد برداشت نفت (EOR) ، ذخیره سازی گاز زیرزمینی (UGS) و جذب و ذخیره کربن (CCS) به بيان مطالبي مي پردازند. در اين كتاب نویسندگان جزئیات و خصوصیات منحصر به فرد و معیارهای خاصي در خصوص، معادلات موازنه مواد، رفتار فاز، مهندسی مخزن، طراحی خوب، جنبه های عملیاتي، امکانات سطح و مسائل زیست محیطی را بيان مي نمايند.

لازم به توضيح است كه پروفسور رضا آذین رئیس مرکز تحقیقات نفت و گاز (OGRC) در دانشگاه خلیج فارس ، بوشهر و داراي مدرك  كارشناسي و کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی و مدرک دکترای مهندسی نفت از دانشگاه صنعتی شریف بوده و داراي بيش از 22 سال تجربه تحقیقاتی و مشاوره دانشگاهی در بخش بالادستي و پایین دستي نفت و گاز بوده و تا كنون موفق به انتشار بیش از 100 مقاله معتبر شده اند.

وي در زمینه های تخصصی مهندسی مخزن نفت / گاز ، PVT و رفتار فاز مایعات مخزن ، جذب و جداسازی کربن ، تاسیسات تجهیزات فرایند شیمیایی و سطح و انرژی به فعاليت مشغول مي باشند. پروفسور آذین در سال های 2016 و 2020 موفق به كسب جایزه محقق برجسته دانشگاه خلیج فارس شدند.