سرپرست دانشگاه خلیج فارس: ما به دنبال تدوین بسته‌های سیاستی مدیریت کم آبی هستیم

تاریخ انتشار: دوشنبه 10 مرداد 1401
responsive image

رویداد کارآفرینی ایده های های نوآورانه سازگار روستاها با کم آبی تشکیل شد

در این نشست دکتر محمد مدرسی سرپرست دانشگاه خلیج فارس ضمن خیر مقدم به حاضران و تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان گفت: مایه ی افتخار استامروز در نشست کم آبی که مسئله ای مهم لرای کشور است دورهم جمع شده ایم چرا که  اگر آب نباشد حیات نیز وجود ندارد و لحظه ای زندگی بدون آب قابل تصور نیست.

سرپرست دانشگاه خلیج فارس افزود:  با وجود اینکه  سال های خشک و نیمه خشکی  در پیش رو داریم و در شرایط کم آبی  به سر می بریم باید با همین شرایط نیز بتوانیم بخش کشاورزی را مدیریت کنیم، وی راه مقابله با کم آبی را استفاده از علم دانست،

مدرسی یادآورشد: علم می‌تواند مشکلات فرا روی ما  در مسئله کم آبی مرتفع کند. ما به دنبال بسته های سیاستی در حوزه کم آبی هستیم و امیدواریم که خروجی این رویدادها حل بخشی  از مدیریت منابع آبی باشد.

مدرسی بیان داشت: دانشگاه خلیج فارس با توجه به اهمیت آب، این موضوع را بصورت جدی دنبال می کند و ما در این حوزه کارهایی از قبیل : ایجاد پژوهشکده آب، استقرار اولین گلخانه ساحلی  در پردیس فناوری با روش شیرین سازی آب دریا و همچنین نشست با سازمان‌های متناظر برای دستیابی به الگوی کشت در استان  فعالیت هایمان را آغاز کرده ایم.

وی تاکید کرد: ما در کنار بزرگترین منبع آبی جهان قرار داریم  ولی با این حال نتوانسته ایم به شکل قابل قبول و شایسته‌ای مسئله کم آبی را حل کنیم.

مدرسی کشت گیاهان مقاوم با کم آبی را یکی دیگراز راهکارهای مقابله با پدیده خشکسالی و کم آبی دانست و تاکید کرد: ما باید نقشه راه و سیاستگذاری‌های دقیقی برای این موضوع داشته باشیم.

رییس دانشگاه خلیج فارس همچنین یادآور شد: این دانشگاه  مولود انقلاب اسلامی است، که به فرمان مقام معظم رهبری ایجاد شده  و امسال نیز که سال کارآفرینی، اشتغال و دانش بنیان نامگذاری شده است، این رسالت را برای خود قائلیم که، در دهه سی ام از عمر دانشگاه بتوانیم  با توجه به منویات مقام معظم رهبری و شعار سال،  نیازهای جامعه پیرامون را مرتفع نماییم.

سخنران بعدی این نشست دکتر پرهمت از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست بود.

 دکتر پرهمت، کم آبی را مشکل جدی کشور دانست وافزود: یکی از مسائل عمده کشور در حال حاضر مسئله کم آبی است زیرا ما کشوری خشک و نیمه خشک هستیم و در کشور ما طی چند سال گذشته  شرایط خشکسالی حاکم بوده است، ولی از طرف دیگر با وجود سیلاب های متعددی نیز نتوانستیم آب‌ها را مدیریت کنیم در این مسئله علاوه بر هدر رفت منابع، خسارت جدی نیز متحمپل شدیم.

وی موضوع آب را مسئله حیاتی کشور دانست و تاکید کرد: امروزه نقش آب در توسعه کشورها بر کسی پوشیده نیست.

وی جهت بخشی در صنعت، کشاورزی و خدمات برای استفاده از منابع آبی را مسئله اصلی کشور دانست و افزود: در شرایطی که کشور با شرایط خشکسالی متعدد همراه  است، ما نیز باید منابع آب مورد نیاز کشاورزی را تامین کنیم.

این استاد دانشگاه یادآورشد: امنیت سیاسی کشور به  امنیت غذایی وابسته است، و اگر تا امروز توانسته‌ایم در مقابل تحریم ها مقاومت  و امنیت سیاسی خود را حفظ کنیم به این خاطر است که توانسته ایم امنیت غذایی را ایجاد کند امنیت غذایی نیز در گرو تامین پایدار منابع آب است.

وی بیان داشت: ما درتابستان نیز نیاز آبی داریم، که از طریق بارش باران اتفاق نمی افتد ما کشور خشک و نیمه خشک هستیم، لذا سازگاری با کم آبی به عنوان یک استراتژی باید برای همه دارای اولویت و ارزش باشد. ما برای توسعه کشور باید خط‌ مشی دراز مدت برای مقابله با خشکی و کم آبی داشته باشیم.

 دکتر پرهمت افزود: ما در بخش های مختلف هدر رفت آب داریم و منابع آبی باید مدیریت و بهینه سازی شوند چرا که ما ما هم  آب را از دست می دهیم و هم بارندگی ها خسارات زیادی را به ما تحمیل می کند.

این متخصص حوزه آب تاکید کرد: منابع آبی مربوط به نسل‌های بعد نیز می باشد و ما موظف به نگهداری  این منابع و مدیریت مصرف آن هستیم.

وی با انتقاد از استقرار صنایع آب بر در مناطق مرکزی ایران گفت: ما صنای آب بررا در مناطق خشک و نیمه خشک متمرکز کرده ایم واین صنایع سالانه به منابع آبی بسیارزیادی نیاز دارند، بنابراین برای استقرار صنایع در کشور نیاز اساسی به آمایش سرزمین احساس می شود چرا که اینک کشور در تلاش برای انتقال آب مورد نیاز صنایع است.

سخنران دیگر این نشست دکتررضایی،  رئیس اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی ایران و استاد تمام موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور بود.

وی نیزبه اهمیت آب و صرفه جویی ومصرف بهینه و آموزش آن از دوران ابتدایی تاکید کرد. ترویج فرهنگ استفاده از آب  و راه های مقابله با کم آبی از بخش‌های دیگر سخنرانی او بود.

دکتر رضایی برگزاری رویدادهای در حوزه آب،  ایده پردازی و برگزاری کارگاه ها تخصصی و رویدادهای مرتبط با کم آبی را جدی دانست و گفت: کم آبی باید به گفتمان ملی و غالب کشور تبدیل شود.

وی فرهنگ سازی در خصوص  مصرف آب را در  کشور را امری ضروری دانست و آموزش در این زمینه را بسیار حیاتی خواند.

او لزوم توجه به تغییر الگوی کشت را  یکی از راهکارهای مقابله با کم و کشت گیاهان سازگار با شرایط خشک و نیمه خشک  را برای کشور ضروری دانست.

مهتا بذر افکن دبیر اجرایی این رویداد در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه گفت: این رویداد دارای ۵ محور اجرا شد، که تمامی محورها رویکرد اجتماعی داشتند .

وی عنوان داشت از میان ۴۰ ایده که از سراسر کشور دریافت شد تنها ۸ ایده در مرحله داوری پذیرفته شد و سه تیم برتر از این میان انتخاب شدند.

در این نشست دکتر رستمی از دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری بوشهر و مهندس محمدی مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان نیز سخنرانی نمودند.

1️⃣
تیم رعد:
سرگروه:محمد مهدی حاجتی
اعضا: احمد رضا نصری
ایده:استفاده از مولتی کود ارگانیک در جهت بهینه سازی مصرف آب در تولید محصولات کشاورزی

شهر: گیلان- فومن

………..
2️⃣
تیم: زیست آزما

سرگروه: عباس حاجی حسینی

اعضا: محدثه رومنا

ایده: کشت زعفران به روش هوا کشت (آیروپونیک)
شهر: بوشهر -خورموج

………………………………
3️⃣
تیم:اندیشه سبز خلیج فارس

سرگروه:علی موسایی

اعضا:جابر مظفری زاده،علی جمالی تنگستانی،حسین ناطقی،سبحان زارع زاده

ایده: استفاده از سطوح آب گیر پلیمری برای استحصال آب باران و توسعه درختکاری در زمین های بایر

شهر : بوشهر - جم

این رویداد به همت پژوهشکده آب و مرکز کارآفرینی و نو آوری دانشگاه خلیج فارس با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست ،بنیاد نخبگان استان بوشهر،شرکت سهامی آب منطقه ای،شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر برگزار شد.

Log in to post comments