نشست دانشگاه خلیج فارس ، سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی استان بوشهرجهت همکاری های مشترک

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 خرداد 1401
responsive image

 

در نشستی که با اعضای سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی  به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار و پروژه ای با عنوان تعدیل  الگوی کشت در استان بوشهر تعریف شد.

 دکتر محمدمدرسی ، سرپرست دانشگاه خلیج فارس  در این نشست گفت: دانشگاه های سال ۱۴۰۰ با دانشگاه دهه ۸۰  کاملاً متفاوت است و این تفاوت می بایست در کلیه کارها و فرایندها بچشم بخورد. بنابراین دانشگاه  خلیج فارس  بر اساس سند راهبردی و با توجه به فعالیت هایی که انجام داده به عنوان یک دانشگاه کار آفرین معرفی می‌شود و در این راستا سیاستگذاری های نیز صورت گرفته است.

وی یا دآور شد: با توجه به وجود دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی در   دانشگاه  خلیج فارس  حوزه کشاورزی یکی از اولویتهای ما در تحقیق و پژوهش است و ما در این زمینه  نیزمسئولیت‌هایی داریم و فعالیت‌هایی نیز شروع کرده ایم که نیازمند حمایت استانی و کشوری و همچنین استمرار آن هستیم.

مدرسی تصریح کرد:  بخش عمده ای از نهاده های کشاورزی وارداتی هستند چرا که تولید داخلی جوابگوی نیاز نیست و بعضاً محصولات خارجی در بازار طرفدار بیشتری دارد. بر این اساس؛ در سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین باید توجه ویژه‌ای به حوزه کشاورزی شود چرا که این موضوع می‌تواند باعث نقش آفرینی تولیدکنندگان در موضوع تامین بذر شود.

وی افزود: برداشت غیر اصولی و بی رویه از گیاهان دارویی در  طبیعت  موجب از بین رفتن برخی از گونه‌های گیاهی شده است و   کشت گیاهان دارویی می‌تواند یکی از حوزه های تغییر الگوی کشت در استان باشد.

مدرسی ابراز امیدواری کرد: با اینکه  این نشست‌ها و همکاری‌ها در این سال‌ها و سال‌های آتی بیشتر شده و زمینه را برای پیگیری های جدی فراهم کرده انتظار می‌رود تولید محصولات خام، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و همچنین عدم ایجاد آلودگی زیست‌محیطی  به جد مورد توجه، بررسی و  پیگیری قرار گیرد.

در پایان این نشست موارد زیر جهت پژوهش و مطالعه مورد توافق قرار گرفت:

  1. معرفی بهترین توده برای دو گیاه دارویی اولویت دار در استان بوشهر
  2.  به زراعی دو گیاه دارویی اولویت دار استان بوشهر
  3. تولید رقم هیبرید گوجه فرنگی
  4. ارزیابی ارقام وارداتی و گوجه فرنگی دردو ایستگاه دشتستان و آبدان
  5.  ارزیابی وارداتی اراقام گندم دیم
  6. به نژادی گندم دیم
  7. معرفی گیاه علوفه‌ای سازگار با شرایط اقلیمی استان بوشهر

Log in to post comments