اینترنت اشیا و حل مشکل آلودگی / گزارشی از فعالیت شرکت ارتباط با صنعت رونیکا مستقر در مجتمع فناوری مروارید دانشگاه خلیج فارس

تاریخ انتشار: دوشنبه 20 دی 1400
responsive image

 شرکت ارتباط صنعت رونیکا پارس (رونیکا) تیمی از متخصصین الکترونیک، مخابرات، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مدیریت می باشد که با هدف توسعه و تجاری سازی زیرساخت و محصولات حوزه اینترنت اشیا (IoT) در آذرماه 1397 به ثبت رسیده است. با توجه به اهمیت چشم گیر به کارگیری تکنولوژیهای به روز در صنایع، ارزش های پیشنهادی رونیکا راه حل هایی را در حوزه های متنوع ارائه می دهند.

این تیم جوان را مجتبی زارع  دانش آموخته دانشگاه خلیج فارس رهبری می­ کند  و شرکت رونیکا در همین دانشگاه فعال است.

مجتبی زارع در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه خلیج فارس گفت: ماموریت رونیکا ارائه راه حل های زندگی هوشمند، در قالب خدمات و محصولات، برای ایجاد تاثیرات مثبت در جوامعی که در آن کار و زندگی می کنیم است. رونیکا قصد دارد اکوسیستم هوشمند IoT، متشکل از سیستم های سخت افزاری (مانند سنسورها) متصل به اینترنت، شبکه ارتباطی، پلتفرم های پردازشی ابری و اپلیکیشن های کاربری را در اختیار کاربران قرار دهد که نظارت از راه دور و دریافت و پردازش داده در لحظه را برای تجزیه و تحلیل فراهم می کند تا قدمی در رفع مشکلات کمبود داده قابل استناد در تصمیم گیری های داده محور برداشته شود.

اینترنت اشیا و حل مشکل آلودگی

 در حوزه نفت و گاز یکی از چالش‌هایی که پارس جنوبی ایجاد می‌کند و همچنین محدوده نفت و گاز پارس جنوبی با آن مواجه است بحث آلاینده هاست. برای آلاینده های زیست‌محیطی، چه به شکل گازی، چه ریزگرد و چه در آب دریا  میتوان از اینترنت اشیا استفاده کرد ودر بحث­‌های مرتبط با آلایندگی و پایش آلایندگی مدل‌هایی را به دست آورد که آلاینده‌ها را بشود کنترل نمود تا حدی که بتوان در برنامه‌های مدیریتی به شکلی برنامه ریزی شود که در نهایت سطح آلایندگی ها چه در حوزه دریا و چه در حوزه جوی کاهش پیدا کند و اینها فقط و فقط با تصمیم گیری ها و مدیریت داده محور ممکن است.

 سوالی که مطرح می شود این است، حالا  این داده ها از کجا گرفته می‌شود؟ از اینترنت اشیا، چرا که بیشتر کار ما جمع آوری داده ها از محیط کار، سنجش میزان آلاینده های جوی، موقعیت یابی تجهیزات، ماشین آلات و نیروهاست.

شما چه محصولات و خدماتی ارائه می­کنید؟

زارع پاسخ داد: محصولات و خدماتی  که ما در این زمینه میتوانیم ارائه دهیم پلتفرم اینترنت اشیا، گیت وی ارتباطی اینترنت اشیا، نود هوشمند همه منظوره اینترنت اشیا است که همه را تیم ما طراحی و تولید می­کند.

رونیکا تاکنون انجام چه پروژه هایی را برعهده داشته است؟

از جمله پروژه ها وفعالیت هایی که تیم ما در این عمر چند ساله خود داشته است را، می­توان به دستیابی و راه اندازی  پلتفرم اینترنت اشیا، زیرساخت شهر هوشمند بوشهر، زیرساخت اینترنت اشیا اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر، سیستم پایش هوشمند مصرف آب، سیستم هوشمند آبزی پروری، سیستم هوشمند اندازه گیری آلاینده های محیطی، کارگاه کاربردهای اینترنت اشیا در راهبری مدیریت سبز دانشگاه ها وکارگاه آموزشی اینترنت اشیا "رونیکمپ" اشاره کرد.

به پلتفرم اینترنت اشیا تاکید  ویژه داشتید در این باره بیشتر توضیح دهید.

پلتفرم اینترنت اشیا یک بستر مجتمع شده از ابزارهای مورد نیاز به منظور توسعه بخش تحت وب کاربردهای اینترنت اشیاست و سرعت توسعه کاربردهای اینترنت اشیا را بسیار بالا برده و از هزینه های توسعه به شدت می کاهد. همچنین با توجه به نگهداری سرویس ها توسط یک تیم ماهر، هزینه های نگهداری و پشتیبانی برای مصرف کنندگان هم به صفر می رسد.

گیت وی ارتباطی اینترنت اشیا چیست؟

گیت وی اینترنت اشیا همانند یک نقطه دسترسی رادیویی برای دریافت داده های دستگاه های هوشمند اینترنت اشیا عمل کرده و پس از دریافت، این اطلاعات را به سرور های اینترنتی و پلتفرم ارسال می کند. گیت وی ها می توانند پروتکل های مختلفی داشته و یا اینکه چند فناوری وایرلس را به صورت همزمان پشتیبانی کنند. گیت وی های ساخت شرکت رونیکا، قادر به دریافت اطلاعات دستگاه ها تحت انواع پروتکل های استاندارد می باشد.

نود هوشمند همه منظوره اینترنت اشیا چه کارایی دارد؟

نودهای هوشمند همه منظوره رونیکا به منظور پوشش دهی طیف وسیطی از کاربردهای مطرح اینترنت اشیا در سطح صنایع، کشاورزی، پرورش، شهر، ساختمان، محیط و ... توسعه داده شده است و به راحتی توسط کاربران قابل تنظیم و راه اندازی می باشند. این نودها قابلیت جمع آوری اطلاعات مختلفی از محیط را داشته و پس از دریافت می توانند این اطلاعات را با استانداردهای مختلفی به اینترنت و پلتفرم اینترنت اشیا ارسال کنند.

روابط عمومی دانشگاه خلیج فارس برای تیم جوان رونیکا مستقر در مجتمع فناوری مروارید دانشگاه خلیج فارس آرزوی موفقیت دارد.

Log in to post comments