صنایع جنس چینی می خرند اما تولیدات جوانان ایرانی نه!

تاریخ انتشار: سه شنبه 20 مهر 1400
responsive image

در پردیس فناوری دانشگاه خلیج فارس یک مجتمع فناوری وجود دارد که در این مجتمع شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر شدند و فعالیت‌های کارآفرینانه در این شرکت‌ها انجام می‌شود.

 در گزارش امروز قرار است یک شرکت در زمینه الکترونیک را معرفی کنیم،شرکت« آریا من». 

همه چیز از دوران دانشجویی و  فعالیت در کلینیک برق و مرکز نوآوری و توسعه فناوری سیستم‌های قدرت و حفاظت شروع شد. چند جوان دانشجو که همزمان با تحصیل  با فعالیت در این مرکز به تجربه شغلی نیز دست یافتند  و قبل از به پایان رسیدن دوران تحصیل تصمیم به راه اندازی شرکت گرفتند آقای زنده بودی که فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه خلیج فارس است اینک مدیرعامل شرکت« آریا من» است. 

او می‌گوید من و دوستانم که رشته تحصیلی شان مهندسی برق است با نیازسنجی  استان و با تکیه بر توان علمی و عملی خود تصمیم گرفتیم که شغلی راه اندازی کنیم تا بعد از فارغ التحصیلی سرگردان نشویم. اوایل کار ۳نفر بودیم و حالا ۵نفر با ۲۰میلیون شروع کردیم و اینک سرمایه مان به پنجاه میلیون رسیده.

  آقای زنده بودی، مدیر عامل شرکت آریا من، ادامه داد: کار ما طراحی سیستم های الکترونیک است، ما با توجه به نیاز و خواسته مشتری در زمینه طراحی مدار تغذیه ، کنترل و یا بورد خاصی باشند را پاسخ میدهیم و به تعداد سفارش دست به تولید میزنیم .

وی، ابراز امیدواری کرد که در آینده او و همکارانشان بتوانند با توجه به نیاز هایی که در شهر بوشهر و استان وجود دارد پاسخگوی خوبی باشند و گامی در جهت رفع نیازهای استان در زمینه طراحی برد و طراحی مدارهای الکترونیکی بردارند.

 زنده بودی، تاکید کرد:  ما در ابتدا خودمان شرکت را تاسیس کردیم و روی پای خودمان ایستادیم و دنبال حمایت از دولت نبودیم، اما اینک انتظار داریم اگر طراحی در سیستم های صنعتی قرار است  در صنایع استان انجام شود این طراحی را به عهده مابگذارند.


کارمهم است و کار

 آقای محمد کوهی نیز جوان دیگری بود که در این شرکت حضور داشت و در  طول تهیه گزارش مشغول به لحیم کاری و اتصال دقیق اجزای مدار های الکترونیکی بود.

او در حال انجام کار به ماگفت: من به تازگی در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شدم و با دوستانم اینجا مشغول به کارم با راهنمایی‌های مرکز رشد در دانشگاه خلیج‌فارس تلاش کردیم و امروز به اینجا رسیدیم،

وی، افزود: در یک سال گذشته تمام وقت کار نکردیم اما برای سال اول با اینکه حقوقمان کم بود از  درآمد ماندراضی هستیم و به آینده امیدواریم  و  انتظار داریم که به نتایج مطلوب تری دست پیدا کنیم. 

کوهی، تصریح کرد: خیلی از صنایع حاضرند جنس چینی بخرند اگرچه  ممکن است بی کیفیت هم باشند،  کاش کار را به ما جوانان هم وطن می سپردند و یا اگر محصول ما را نمی خواهند در کار ما کارشکنی نکنند انتظار داریم نسبت به هم احساس مسئولیت داشته باشیم و کار ما جوانان هم دیده شود و همه می دانیم  استان بوشهر استانی با صنایع مختلف است و ما قصد داریم  در آینده یک سبد محصولات از تجهیزات صنعتی تولید کنیم و در اختیار تامین کنندگان و صنایع مختلف استان قرار دهیم این اتفاق برای ۲ تا ۳ سال آینده شرکت ما می تواند افق مطلوبی باشد.

وقتی برای گزارش وارد محل کارشان شدم به فضایی کوچک برخوردم نظرشان را درباره این فضا جویا شدم؟

جوانان نخبه اینگونه پاسخ دادند؛ همیشه برای ما مهم کارمان بوده  و باید بگوییم به آخرین چیزی که فکر کردیم فضا بود تاکید می کنیم مهم تنها کار است و کار.

https://aparat.com/v/veSRI