اختتامیه رویداد ایده های نوآورانه سازگاری روستاها با کم آبی

تاریخ انتشار: دوشنبه 3 مرداد 1401
responsive image

رویداد کارآفرینی  ایده های نوآورانه ی سازگاری با کم آبی در حوزه اجتماعی با حمایت ستاد آب معاونت علمی ریاست جمهوری و همکاری دانشگاه خلیج فارس، پژوهشکده آب و  مرکز کارآفرینی و نوآوری، بنیاد ملی نخبگان بوشهر و پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزارشده است.

چارچوب و محورهای  فراخوان  رویداد روشهای خلاقانه سازگاری  با کم آب

۱-    طراحی مدلهای اجتماعی و بازسازی معشیت آسیب دیده از تنش آبیدر روستاها : معیشت روستاها بر محور آب است  و یکی از مهمترین آسیبهای کم آبی ، به خطر افتادن معیشت روستایی است.هم اکنون معیشت روستاها به دلیل  مشکلات ناشی از نبود الگوی کشت، ضعف شدید صنایع تبدیلی و تکمیلی، فقدان رویکرد تعاونی، نبود زنجیره ارزش و تامین و ضایعات شدید آب با جمعی از فقرای شاغل مواجه است. مدلهای اجتماعی مورد نیاز است که اهالی روستا بتوانند با همکاری و تیم سازی بر این فقر ناشی از توسعه ناپایدار غلبه کرده و ضمن کاهش مصرف آب، با تکیه بر روشهای کم آب بر و حتی تغییر محور معیشت زندگی روستایی را ثروت آفرین نمایند.

۲-    زنان  و سازگاری با کم آبی  : زنان روستایی اغلب خانواده های پیچیده را مدیریت می کنند و استراتژی های معیشتی متعددی را دنبال می کنند. علاوه بر مشارکت در  تولید محصولات کشاورزی، تجارت و بازاریابی در مقیاس کوچک،.مدیریت پخت پز ، مصرف آب و درآمدهای خانوار اغلب بدست زنان است. مواردی مانند تغییر الگوی ذائقه و مدیریت مصرف آب بطور مستقیم می تواند بر زنجیره ارزش و تامین تولید و مصرق محصولات کشاورز پرآب بر و جایگزین کردن با محصولات کم آب بر اثربخش باشد.   

۳-    روستای هوشمند و توسعه  کسب و کارهای بدون آب و کم آب بر  : ارتباط نقش مهمی در کاهش فقر و توسعه پایدار دارد. داشت، کاشت و برداشت هوشمند،احیا صنایع فرهنگی، تغییر محور معیشت هوشمند، تجارت الکترونیک، بازارهای هوشمند در مقیاسهای کوچک  با  طراحی الگوهای ساده و در عین حال کابردی برای شبکه سازی بین روستاها و تقویت صنایع تبدیلی و تکمیلی  می تواند به کاهش فقر و افزایش درآمد حتی در شرایط کم آبی بیانجامد.

۴-    توسعه و تلفیق دانش بومی با فناوری کم هزینه برای استفاده از آب‌های نامتعارف و جلوگیری از  ضایعات آب در بخش کشاورزی  : دانش بومی و میراث های فرهنگی ما در فلات نیمه خشک ایران   انواع منابع جمع کردن آبهای نامتعارف مانند گوراب، چاه نیمه ، قنات و .. را در بر می گیرد که می تواند با تلفیق فناوری های کم هزینه به منابع آب پایدار تدیل شود. از سوی دیگر در ایران سالیانه 30 تا 40 درصد محصولات کشاورزی در قالب  آب مجازی از کاشت تا برداشت تلف می شود که بالغ بر 9 تا 13 میلیارد متر مکعب آب است. جلوگیری از اتلاف این آب ها نقش مهمی بر پایداری و توسعه  اقتصاد روستایی دارد.

۵-     مدلهای  افزایش مشارکت عمومی و سازگاری با کم آبی با احیای فرهنگ یاریگری برای استفاده پایدار از رودها، چشمه ها و تالاب‌ها   : بالابردن تاب آوری مردم  برای سازگاری با کم آبی  نیاز به دانش و ارتباط بین رشته ای علوم مختلف بویژه علوم آب و علوم اجتماعی برای دارد. آبخیزداری، آبخوانداری، کاهش ضایعات کشاورزی، جلوگیری از بیانزایی، محافظت و نگهداری و استفاده پایدار روستاها از جنگلها و رودها و چشمه ها و منابع طبیعی.. نیازهای روستا در این بخش است. مدلهایی که بتواند با تلفیق این دو حوزه از یک سو تغییر نگرش ایجاد کند  و از سوی دیگر با همان آب موجود در محل اشتغال پایدار ایجاد نماید در سازگاری با کم آبی کارآمد خواهد بود.

 

اختتامیه این رویداد با معرفی برگزیدگان در دهم مرداد برگزار می‌شود.