تکریم و معارفه رییس پیشین و جدید دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی انجام شد

تاریخ انتشار: پنجشنبه 2 تیر 1401
responsive image

در آیینی که به مناسبت تکریم و معارفه رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد دکتر محمد مدرسی، سرپرست دانشگاه خلیج فارس گفت: خوشحالم که پس از دو سال اکنون همکاران می توانند در فضایی صمیمانه و بصورت حضوری در جلسات شرکت داشته باشند. وی ضمن تشکر و قدردانی از همه حاضرین در جلسه افزود: امروزه علم رفاه و اقتدار یک جامعه را هم به لحاظ سیاسی هم به لحاظ اقتصادی به همراه دارد، اگر ما به فکر اقتدار کشور و جامعه هستیم می بایست در تمامی حوزه ها از ظرفیت های دانش استفاده کنیم. یکی از این حوزه، بحث تولید نیازمندی های کشور در زمینه تامین مواد غذایی جامعه است، این موضوع یکی از مسائل و مشکلات امروزی جوامع بشری نیز می باشد.
مدرسی بیان داشت: در قرون گذشته برخی از متفکرین مانند مالتوس بر این عقیده بودند که ازدیاد جمعیت عامل قحطی و گرسنگی جوامع می شود. ولی علم به کمک بشر آمد و این فرضیه را باطل کرد. علم، دانش و تکنولوژی ظرفیت تولید محصولات کشاورزی را چندین برابر کرد. تاجاییکه تولید محصولات کشاورزی با استفاده از علم امنیت غذایی را موجب شده است.
مدرسی تاکید کرد: از آنجایی که امسال، سال تولید، اشتغال و دانش بنیان نام گذاری شده است، این موضوع برای جامعه دانشگاهی مسئولیت سنگینی ایجاد می کند. و ما باید در حوزه کشاورزی بتوانیم بذر کود و سموم لازم را تولید و به خودکفایی برسانیم. رسالت جامعه علمی و دانشگاهی در این حوزه بسیار سنگین است و جامعه از دانشگاه توقعات ویژه‌ای دارد.
سرپرشت دانشگاه خلیج فارس گفت: این دانشگاه بر اساس سند راهبردی مسئولیت هایی را برای خود تعریف کرده است، ما عقیده داریم در دانشگاه های نسل جدید علاوه بر آموزش و پژوهش، کارآفرینی، خلاقیت، نوآوری، تولید محصول، انتقال دانش و فناوری نیز جزو وظایف آنهاست.

وی بیان داشت: این دانشکده فعالیتهای خوبی را در حوزه گیاهان دارویی و کشت محصول شروع کرده است و می بایست با ورود جدی تر در حوزه کشاورزی توانمندی های علمی خود را به جامعه پیرامون منتقل کند.
او در بخش دیگری از سخنان خود ازتمامی همکارانی که در طی این چند سال مسئولیت این دانشکده را به عهده داشته‌اند تقدیر و تشکر و برای رئیس جدید دانشکده نیز آرزوی موفقیت کرد.

مدرسی تاکید کرد: برای تحقق شعار سال نیازمند برنامه ریزی جدی و فضای همدلی بین همکاران هستیم، امید است بتوانیم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه های ایشان فعالیت های دانش بنیان و تولید را توسعه دهیم.

در بخش دیگری از این برنامه حجت الاسلام حسن مصلح امام جمعه برازجان کار در حوزه کشاورزی را عامل نشاط و پویایی جامعه دانست و گفت: در قرآن کریم آیات متعددی وجود دارد که در خصوص کشاورزی و تاکید بر این امر است. مصلح پیشرفت در کشاورزی را پایه و اساس استقلال، اقتدار و پیشرفت کشور دانست.

امام جمعه برازجان یکی از مخاطبان شعار سال را دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانست و افزود: این دانشکده می بایست در حوزه های مرتبط ورود جدی نموده چرا که امروزه امنیت کشور به امنیت غذایی گره خورده و باید در این بخش فعالیتها را جدی تر دنبال کرد.

مصلح گفت: من براین باورم که می توان با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به قطب صادر کننده این محصولات تبدیل شویم.

دراین نشست دکتر بنافی فرماندار دشتستان نیز گفت: ما تولید علم را در بخش کشاورزی جدی نگرفته ایم. و با وجود اینکه امروزه امنیت غدایی اولویت کشورهاست ما باید در این بخش سرمایه گذاری جدی داشته باشیم چرا که جنگ آینده تامین آب و غدا است.

فرماندار دشتستان عقب افتادگی در اقتصاد کشاورزی را به ضرر جامعه دانست و افزود ما اقلیم متنوعی داریم و بر همین اساس می توانیم محصولات متنوعی نیز تولید کنیم. افزایش تولید محصولات کشاورزی براشتغل و اقتصاد منطقه ایتاثیر بسزایی دارد و نقش ویژه ای در تامین غذای سالم ایفا می کند.

وی بهره وری از منابع و ذخائر آبی را نیازمند توجه جدی دانست و تاکید کردما باید الگوی کشت را تغییر دهیم.

بنافی از ایجاد دو شهرک کشاورزی در دشتستان خبر داد و طرح تحول نخیلات، آبخیزداری و دامپروری را از جمله برنامه های پیش رو دانست.

Log in to post comments