صفحه اصلی > دانشگاه در رسانه 
اخبار > مقاله استاد دانشگاه خلیج فارس در مجله نیچر پلنتس چاپ شد


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله استاد دانشگاه خلیج فارس در مجله نیچر پلنتس چاپ شد

عبدالمجید مصلح روز پنجشنبه در نشست مکتب بوشهر افزود: لیلا کرمی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج فارس، توانسته با همکاران علمی بین المللی خود درسال ۲۰۱۹ مقاله علمی پژوهشی با عنوان "بیو سنتز اسفنگو لیپید، فراساختار پلاسمو دسماتاذ و تخلیه ازآوند آبکش را تعدیل می کند" را در مجله معتبر نیچر پلنتس به چاپ برساند.

وی بیان کرد: این پژوهش به سازگاری هر چه بیشتر گیاهان با محیط زیست کمک و درنهایت تاثیر مفیدی در بهبود زندگی بشر می گذارد.

مصلح ادامه داد: کرمی از سال ۲۰۱۰ به این گروه تحقیقاتی ملحق و فعالیت خود را زیر نظر پرفسور یو کاهیلاریوتا آغاز کرده است.

چکیده این مقاله به شرح زیر است:

در طی تخلیه از آوند آبکش، انتقال چندگانه، ازسلولی به سلول دیگر موجب حرکت مواد آلی به مریستم ریشه می شود.

اگرچه رخداد اصلی تخلیه از عنصر آبکشی به قطب آبکشی دایره محیطیه تا حدودی مشخص شده است، اما در مورد تخلیه بعد- عنصر آبکشی اطلاعات کمی وجود دارد.

در اینجا یک ژن جدیدی به نام (ژن تعدیل کننده تخلیه آبکشی) را گزارش کردیم که در نبود آن، انتقال سسیمپلاستی با واسطه پلاسمو دسماتا از میان رابط قطب دایره محیطیه – اندودرم آبکشی به طور خاصی افزایش می یابد.

افزایش تخلیه به علت نقص در تشکیل غشای پلاسمایی شبکه اندو پلاسمی، در طی مورفورژنز پلاسمو دسمال رخ می دهد و منجر به شکل گیری منافذی می شود که فاقد یک فضای سیتو پلاسمی مشخصی می باشند.

ژنتعدیل کننده تخلیه آبکشی، کد کننده آنزیمی است که برای بیوسنتز اسقنگو لیپیدهایی است که فراساختار پلاسمو دسمال را تحت تاثیر قرار می دهند.

همچنین این سوال را مطرح می کند که چطور و چرا پلاسمو دسماتاهای فاقد آستین سیتو پلاسمی عبور و مرور مولکولی را تسهیل می کند.

در حاشیه نشست مکتب بوشهر عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس از کرمی جهت چاپ این مقاله علمی پژوهشی تقدیر کرد.

مجله نیچر از سال ۱۸۶۹ میلادی تا کنون منتشر می شود که یک نشریه هفتگی جامع است.

این مجله درمیان پر ارزش ترین مجله های علمی جهان قرار دارد و ضریب تاثیر این مجله ۱۱/۴۷۱ است.

لینک خبر


٠٨:٢٥ - يکشنبه ٩ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٦٤    /    تعداد نمایش : ٥٧کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397