درباره

 

 

نظر به اهمیت خاصی که آشنایی با این زبان در آموزش زبان و ادبیات فارسی بویژه در دوره های عالی داراست و با عنایت به نقش بسزای زبان عربی در فهم و تعمیق ادب فارسی، گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خلیج فارس- بوشهر در سال۱۳7۶ تاسيس و با مقطع كارشناسي فعاليت آموزشي خود را آغاز كرد. در سال ۱۳90 اولين مقطع كارشناسي ارشد اين رشته آغاز به كار نمود. در سال 1394 در نخستین دورۀ دکترا، سه دانشجو پذیرفت وهم اکنون با داشتن سه دورۀ دانشجوی دکترا در مجموع 10 دانشجو دارد.

اين گروه از سال 1388 با پیوستن 6 عضو جدید روند تكاملى خود ادامه داد و از يكى از گروهاى مطرح ، محسوب شد و به رشد كمى و كيفى خود ادامه داد.

از امتيازهاى اين گروه، داشتن يك كادر هيأت علمى پرتوان و با نشاط و با سواد است كه هريك داراى تأليفات متعدد و مقالات با ارزش هستند و در زمينه تدريس از بهترين اساتيد به حساب مى‌آيند.

این گروه هم اکنون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی، گرایش زبان و ادبیات عربي دانشـــــــــجو می پذیرد و دارای 9 عضو هیئت علمــی شامل 2دانشیار و 7 استادیار  است.

گروه، هم اکنون در رشتۀ کارشناسی 130 دانشجو دارد در رشتۀ کارشناسی ارشد نیز از سال 1390تا کنون به مدت 6 سال دانشجو  می‌پذیرد. در مقطع دکترا، گروه تجربۀ چهار ساله دارد.

 

اهداف

هدف از ایجاد این رشته تربیت دانش‌آموختگانی است که بتوانند سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی را در زمینۀ پیش‌برد اهداف و  راهبردهای بلند مدت‌شان یاری کنند. چندان‌که پس از  دانش آموختگی بتوانند در آموزش وپرورش،  سازمان‌ها و شرکت‌ها به عنوان یک کارشناس برجسته و چیره به کار گمارده شوند.  يا كه به عنوان يک پژوهشگر کارآمد متون ترجمه شده را بررسی و نقد کرده و سطح کیفی ترجمه در زمینه‌های مختلف را افزایش دهند. و  بنیان گذار شیوهای  نوین و متناسب با سبک وسیاق و ساختارهای زبان، زبان مقصد و مبدا باشند.

 

حوزۀ فعالیت دانش آموختگان

 

زبان عربی در واقع کلید فهم فرهنگ قرآنی و اسلامی و بهترین وسیله ارتباط میان کشورهای اسلامی به شمار می رود و با توجه به نیاز کشور به  هيأت علمي آموزگار محقق و مترجم زبان عربی در سطوح مختلف و نیز احتیاج به تحقیق و تتبع در معارف اسلامی ضرورت وجود این رشته نمایان می شود.

دانش آموختگان این گروه قادرند نیاز ادارات مختلف از قبیل وزارت امور خارجه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کتابخانه های عمومی ، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی کشور ، رسانه های گروهی و غیره را از لحاظ زبان عربی و مترجمی و تحقیقات برآورده سازند. همچنین دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند به عنوان دبیر در مدارس راهنمایی و دبیرستان مشغول تدریس شوند

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.