درباره

در عصر صنعت و تکنولوژی که اکنون در ان زندگی می کنیم دانستن زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی و زبان علمی امری اجتناب ناپذیر است. و البته بدون این اشنایی تحولات تکنولوژیکی که از اهداف نظام اموزش عالی کشور است امکان پذیر نمی باشد. ایجاد گرایشهای مختلف رشته زبان انگلیسی در دانشگاهها مشخصا  در جهت تامین همین نیاز علمی کشور بوده است. دانشگاه خلیج فارس در سال 1375 مبادرت به ایجاد این رشته نمود که از اولین رشته های دانشکده ادبیات و علوم انسانی بود.

 

 

تاریخچه:

 

رشته زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی در سال1375  با سه عضو هیات علمی در دانشگاه خلیج فارس ایجاد شد. در ان سال به دلیل نیاز اموزش و پرورش کلیه پذیرفته شده گان این رشته بورسیه و سپس جذب اموزش و پرورش شدند.

 

رشته کارشناسی ارشد اموزش زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی در سال 1391تاسیس شد. هم اکنون گروه ایجاد رشته های مزکور در مقطع دکتری را در اینده نزدیک در دستور کار دارد. هم اکنون گروه زبان و  ادبیات انگلیسی با ده عضو تمام وقت و حدود 8 عضو حق التدریس در دانشگاه فعالیت دارد. تعداد فارغ التحصیلان گروه از ابتدای سال 1375 تا کنون قریب 1000 نفر در مقطع کارشناسی و قریب 70نفر در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

 

 

اهداف:

 

زبان و ادبيات انگليسي در دانشگاهها فرصتي براي مطالعه‌ي آثار ادبي به زبان انگليسي ایجاد کرده است. مطالعه در اين رشته امکان آشنايي با آثار ادبي قديم و جديد جهان و نقد ادبي اين آثار را براي علاقه‌مندان فراهم مي‌کند.

در گرايش زبان و ادبيات انگليسي مقطع کارشناسی طي سه ترم، دروس پايه که شامل خواندن، نگارش و مکالمه است، آموزش داده مي‌شود تا دانشجو با مسائل اساسي زبان آشنا شده و آمادگی لازم برای مطالعه دروس تخصصي خود شامل ادبيات انگليسي، ترجمه، زبان شناسي و روش تدريس، آزمون سازي و نقد ادبي را بدست اورد. 

 

نقد و بررسي متوني مانند شعر، رمان، نمايش‌نامه و فيلم از ديدگاه اجتماعي و سياسي از ديگر جذابيت‌هاي اين رشته‌ي دانشگاهي است. داشتن ديدگاهي تحليلي براي دانشجويان اين رشته از اهميت خاصي برخوردار است. در اين رشته ادبيات دوره‌ي قديم و ميانه، دوره‌ي رنسانس، دوره‌ي بازگشت پادشاهي، دوره‌ي رمانتيک، دوره‌ي ملکه ويکتوريا و دوره‌ي مدرن و پست مدرن و قرن بيستم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 

به‌طور کلي دانشجويان اين رشته به همراه سایر گرایشهای این رشته پس از اتمام تحصيل مي‌توانند در مراکز دولتي و غير دولتي و در سازمان‌ها و مؤسساتي که با کشورهاي ديگر در تعاملند به همکاري بپردازند. ترجمه‌ي متون ادبي، شعر، نمايشنامه، داستان و رمان از دیگر فعالیتهای فارغ التحصیلان این رشته می باشد. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا همکاري در دانشگاه‌ها، مراکز علمي و پژوهشي و مراکز آموزش عالي به عنوان هيأت علمي از اصلي‌ترين بازار کار اين رشته محسوب مي‌گردد. همکاري با وزارتخانه ها بعنوان مترجم همزمان ... و نیز مترجم رسمی دادگستری از ديگر فعاليت‌هاي فارغ‌التحصيلان اين رشته مي باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.