شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٨

صفحه اصلی > انتشارات 
اخبار > چاپ مقاله پژوهشگر دانشگاه خلیج‌فارس در مجله معتبر نیچر پلنتس


  چاپ        ارسال به دوست

چاپ مقاله پژوهشگر دانشگاه خلیج‌فارس در مجله معتبر نیچر پلنتس

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج‌فارس، موفق شد با همکاران علمی، بین‌المللی خود در سال ۲۰۱۹، مقاله علمی پژوهشی تحت عنوان «بیوسنتز اسفنگو لیپید، فراساختار پلاسمو دسماتاذ و تخلیه ازآوند آبکش را تعدیل می‌کند» را در مجله معتبر نیچر پلنت به چاپ برساند.

چاپ مقاله پژوهشگر دانشگاه خلیج‌فارس در مجله معتبر نیچر پلنتس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خلیج فارس، دکتر لیلا کرمی پژوهشگر این مقاله، از سال 2010 به این گروه تحقیقاتی ملحق شده و فعالیت خود را زیر نظر پروفسور یو کاهیلاریوتا آغاز کرده است.

این پژوهش به سازگاری هرچه بیشتر گیاهان با محیط‌زیست کمک می‌کند و در نهایت تأثیرات مفیدی در بهبود زندگی بشر می‌گذارد.

در چکیده این مقاله آمده است: در طی تخلیه از آوند آبکش، انتقال چندگانه، ازسلولی به سلول دیگر موجب حرکت مواد آلی به مریستم ریشه می‌شود.

اگرچه رخداد اصلی تخلیه از عنصر آبکشی به قطب آبکشی دایره محیطیه تا حدودی مشخص شده است، اما در مورد تخلیه بعد- عنصر آبکشی اطلاعات کمی  وجود دارد. در اینجا یک ژن جدیدی به نام ( ژن تعدیل‌کننده تخلیه آبکشی) را گزارش کردیم که در نبود آن، انتقال سسیمپلاستی با واسطه پلاسمو دسماتا از میان رابط قطب دایره محیطیه – اندودرم آبکشی به طور خاصی افزایش می‌یابد.

افزایش تخلیه به علت نقص در تشکیل غشای پلاسمایی شبکه اندو پلاسمی، در طی مورفورژنز پلاسمو دسمال رخ می‌دهد و منجر به شکل‌گیری منافذی می‌شود که فاقد یک فضای سیتوپلاسمی مشخصی می‌باشند . ژن تعدیل‌کننده تخلیه آبکشی، کد کننده آنزیمی است که برای بیوسنتز اسقنگو لیپیدهایی است که فراساختار پلاسمو دسمال را تحت تاثیر قرارمی دهند.

همچنین این سوال را مطرح می‌کند که چطور و چرا پلاسمو دسماتاهای فاقد آستین سیتو پلاسمی عبور و مرور مولکولی را تسهیل می‌کند.

مجله نیچر از سال 1869 میلادی تاکنون منتشر می‌شود که یک نشریه هفتگی جامع است و درمیان پر ارزش‌ترین مجله‌های علمی جهان قرار دارد.

لینک


١٠:٥٧ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٧٢    /    تعداد نمایش : ٥٠٥ساختار و مراکز دانشگاه

خدمات الکترونیک

لینک های مفید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397