جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨

صفحه اصلی > نمایش اخبار 
اخبار > طراحی سامانه نورپردازی تزیینی هوشمند ساختمان بصورت مشترک در دانشگاه خلیج فارس و شرکت دانش بنیان زهد سیستم لیان


  چاپ        ارسال به دوست

طراحی سامانه نورپردازی تزیینی هوشمند ساختمان بصورت مشترک در دانشگاه خلیج فارس و شرکت دانش بنیان زهد سیستم لیان

دروس کارآموزی و پروژه در دوره ی کارشناسی ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت و ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی دارند. پیرو مذاکرات قبلی انجام شده با مسئولین شرکت در مورد تعریف یک کارآموزی هدفمند، دانشجو علیرضا اتابک دانشجوی کارشناسی گروه مهندسی برق دانشگاه خلیج فارس در تابستان 1397 به شرکت دانش بنیان زهد سیستم لیان با مدیریت مهندس بهنام زاهدی فعال در زمینه ی خانه های هوشمند معرفی شد. از آنجا که علیرضا تجربه ی کار با ریزپردازنده های ساده را در دروس مختلف و مسابقات دانشجویی داشت، یادگیری ریزپردازنده های صنعتی ARM و طراحی یک سامانه مورد نیاز افق تحقیق و توسعه ی شرکت زهد سیستم لیان - سامانه نورپردازی تزیینی هوشمند ساختمان  با استفاده از این ریزپردازنده ها بعنوان کارآموزی ایشان تعریف شد. با یک برنامه زمانی مشخص و نظارت دقیق مراحل پیشرفت کارآموزی، ایشان توانست در مدت زمان محدود، سامانه ی مورد نظر را در مقیاس آزمایشگاهی طراحی کند و به تایید مهندسین شرکت برساند اما این پایان ماجرا نبود.
با نظر مساعد مدیر شرکت مبنی بر سهیم بودن دانشجو در مالکیت معنوی محصول صنعتی، کار تبدیل سامانه ی طراحی شده ی اولیه به یک سامانه با کیفیت قابل قبول در بازار رقابتی و قابل تطبیق با سیستم مدیریت یکپارچه خانه ی هوشمند موجود در شرکت بعنوان پروژه درس آزمایشگاه دانشجو پیگیری شد و هم اکنون خوشحالیم که این محصول طراحی شده بصورت مشترک در دانشگاه و صنعت، جوابگوی نیاز تحقیق و توسعه شرکت است و در لیست فروش آینده ی شرکت جایی خواهد داشت.
در این فرآیند چند نکته ی قابل توجه وجود دارد:
•    کارآموزی دانشجو بصورت یک کار جدی و ارزش آفرین با یک شرکت بیرون دانشگاه انجام شد.
•    یادگیری و ارتقای دانش بعنوان رسالت تفکیک نشدنی دانشگاه در این کارآموزی محقق شد.
•    دانشگاه توانایی خود را در تحقیق و توسعه ی منجر به محصول فناورانه بعنوان نقش اصلی دانشگاه در ارتباط با صنعت به روشنی نشان داد
•    شرکت پذیرنده ی دانشجو، نقش شتابدهنده را برای رشد دانشجو و طراحی محصول ایفا کرد
•    شرکت، نقش مشورتی خود را برای ارتقای سامانه با طراحی اولیه به یک سامانه ی صنعتی به خوبی ایفا کرد
•    واحد تحقیق و توسعه ی شرکت، کمینه ترین زمان ممکن را صرف طراحی این سامانه کرد و درعین حال بیشترین بازده را داشت
•    وقت و انرژی دانشجو در درس کارآموزی بصورت مفید استفاده شد و تبدیل به یک سرمایه ی ارزشمند برای آینده ی او، یک نقش آفرینی مثبت برای دانشگاه و یک محصول قابل فروش برای شرکت شد.

مشخصات دستگاه در شکل زیر آمده است:
 
کلمات کلیدی: هر کارآموزی یک محصول نوآورانه،  هر کارآموزی یک کارآفرینی، آموزش منجر به کارآفرینی، هر شرکت موفق یک شتابدهنده١٠:٣٢ - چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٦٨    /    تعداد نمایش : ٥٤١ساختار و مراکز دانشگاه

خدمات الکترونیک

لینک های مفید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397