پنج شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٨

صفحه اصلی > نمایش اخبار 
اخبار > کاهش انتشار آلاینده های کربنی با روش جمع آموری و جذب


  چاپ        ارسال به دوست

دفاع از ‍پایان نامه
کاهش انتشار آلاینده های کربنی با روش جمع آموری و جذب

 مرتضي افخمي پور دانشجوی دکترای مهندس شيمي ورودي سال 1393 دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه خليج فارس از پایان نامه خود با عنوان " بررسی عملکرد جذب گاز دی اکسید کربن با استفاده از محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول و فعال‌کننده آن برای فرایند پس از احتراق" در تاريخ 10 دي ماه 1397دفاع کرد.

 راهنمای این پایان نامه را دكتر مسعود  مفرحي به عهده داشت،  و داوران داخلي  دكتر رضا آذين و  دكتر عبدالطیف هاشمي فرد و همچنين  دكتر  رامین كريم زاده به عنوان داور خارجي ‍ پایان نامه بود‍‍‍‍.

 گزارش دریافتی از دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی  دکتر مسعود مفرحي استاد راهنمای پایان نامه مذکور در خصوص اهمیت و هدف از انجام آن گفت: یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در دنیای امروز، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند گاز دی اکسید کربن است که منجر به تغییرات شدید در آب ‌و هوای زمین می‌شود. جداسازی گاز دي اكسيد كربن به منظور به دام انداحتن و رفع آثار زیانبار آن از هوا به طور ویژه‌ای در سال‌های اخیر مورد توجه محققين قرار گرفته است. انتشار و تجمع گاز دي اكسيد كربن حاصل از احتراق سوخت‌های فسیلی به یک معضل بزرگ زیست محیطی تبدیل شده است. بنابراین لزوم جداسازی این گاز از هوا به عنوان یک راه حل کارآمد به منظور حل این پدیده، توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. روش جذب شیمیایی با استفاده از محلول‌های آبی آمین، به لحاظ فنی و اقتصادی در مقیاس تجاری برای تفکیک گاز دي اكسيد كربن در فرایند حصول پس ازاحتراق امکان‌پذیر است. اخیراً حلال‌های جدید آمين توسط محققين جهت جذب گاز دي اكسيد كربن معرفی شده اند. در میان آمین‌های معرفی شده حلال‌ آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول به عنوان پتانسیل ارزشمند جهت جذب، معرفی شد.

وی ادامه داد: قبل از استفاده از آمین‌های جدید در فرایندهای واقعی جذب، آزمایش‌هایی مانند تعیین خواص فیزيکی و شیمیایی، ظرفیت جذب و همچنین مدل‌سازی و شبیه‌سازی برج جذب امری ضروری برای کاهش CO2 در هوا می‌باشد.

دکتر مفرحي خاطر نشان کرد: اين پايان نامه در دو بخش ترمودینامیکی و انتقال جرم انجام شد. در بخش ترمودینامیکی، اندازه‌گیری داده‌های جدید حلالیت گاز CO2 در محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول ، حلالیت گاز CO2 در محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول به همراه فعال‌کننده مونو اتانول آمين و همچنین داده‌های چگالی و گرانروی آن در شرایط مختلف دمایی، غلظت آمین و فشار جزئی گاز CO2 ارائه گردید. همچنین جهت بررسی ظرفیت جذب محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول تأثیر فعال‌کننده‌های مختلف در ترکیب با محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول به صورت تجربی بررسی شد. به منظور مدلسازی ترمودینامیکی از مدل‌های ضریب فعالیت محلول‌های الکترولیت استفاده شده است. به منظور بررسی تأثیر همزمان پارامترهای حلالیت بر ظرفیت جذب محلول آمین ۱-دی متیل آمینو-۲-پروپانول از یک روش ترکیبی مدلسازی-بهینه‌سازی بر مبنای روش آماری طراحی آزمایش و مدل‌های ترمودینامیکی استفاده شد. در بخش انتقال جرم، الگوریتمی بر مبنای مدل نظری دو لایه، مدل ترمودینامیکی، شبکه عصبی پرسپترون چند لایه‌ای، مدل افزایش ضریب انتقال جرم و روش آماری توسعه یافت. هدف از این الگوریتم بررسی تأثیر هم زمان پارامترهای فرایندی برج جذب بر ضریب انتقال جرم حجمی بر مبنای فاز گاز برای جذب کربن گاز CO2 در محلول آمین در برج‌های پرشده با آکنه‌های تصادفی و ساختاری می‌باشد. در نهایت مدل مبتنی بر نرخ، تحلیل حساسیت و بهینه‌سازی برای جذب گاز CO2 توسط محلول آمین جدید در یک برج پرشده تصادفی اعمال شد. نتایج تجربی حلالیت جذب CO2 توسط آمین جدید نشان داد که ظرفیت جذب با افزایش فشار جزئی  CO2و باکاهش دمای تعادلی در یک غلظت مشخص افزایش می‌یابد. نتایج تجربی اثر فعال‌کننده‌های آمینی بر آمین جدید نشان داد بیشترین ظرفیت جذب گاز CO2 در آمیختگی ۳ مولار از آمین جدید و ۱ مولار از فعال‌کننده مونو اتانول آمين رخ می‌دهد. نتایج الگوریتم توسعه‌یافته برای بهینه‌سازی ضریب انتقال جرم در برج پرشده نشان داد که فشار جزئی CO2 در خوراک گاز ورودی به برج بیش‌ترین اثر را در افزایش این ضریب داشت. نتایج مدل مبتنی بر نرخ نشان داد که تمام پارامترهای مورد مطالعه برج جذب (دماهای گاز و مایع، دبی‌های مایع و گاز، فشار جزئی CO2، غلظت آمین و فشار برج جذب) دارای اثرات قابل ‌توجهی بر پروفایل‌های غلظت در طول برج پرشده و در نتیجه بازده حذف گاز CO2 در فرآيند هاي پس از احتراق هستند.

به گفته وی نتایج این تحقیق می تواند در راستای تعامل دانشگاه خليج فارس و صنعت نفت و گاز از جمله شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی مورد استفاده کاربردی قرار گیرد. شایان ذکر است: در انجام این پایان نامه پذیرش 7 مقاله علمی پژوهشی از دستاوردهای این تحقیق بوده و چندین مقاله دیگر نيز در حال داوری است.

 

 


١٢:١٧ - چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٢٨    /    تعداد نمایش : ٨١٦ساختار و مراکز دانشگاه

خدمات الکترونیک

لینک های مفید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397