صفحه اصلی > واحد های تحقیقاتی > مرکز پژوهشی نفت و گاز 
مرکز پژوهشی نفت و گاز

مقدمه

ذخاير، تأسيسات و کارخانجات صنايع نفت، گاز و پتروشيمي در تمامي مناطق استان بوشهر از شمالي ترين نقطه (شهرستان ديلم) تا جنوبي ترين نقطه (شهرستان عسلویه) گسترده شده است. به بیان دیگر، استان بوشهر ضمن اینکه داراي موقعيت استراتژيک در زمينه صادرات نفت خام می باشد، قطب صنعت گاز کشور نیز محسوب شده و يکي از قطب هاي مهم صنايع بالادستي نفت و صنعت پتروشيمي در کشور به شمار مي آيد.

علاوه بر موقعیت ویژه استان بوشهر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور، این استان دارای موقعیت استراتژیک در خلیج فارس می باشد. از بعد داخلی، این استان در مرکزیت تأسیسات و مخازن نفت و گاز کشور واقع است و با بیش از 700 کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس، کانون توجه وزارت نفت در توسعه میادین نفت و گاز فراساحل است. با وجود چندین میدان مستقل و مشترک نفت و گاز با کشورهای حاشیه خلیج فارس (عربستان سعودی، قطر) در آبهای این استان، استان بوشهر به محور فعالیت‌های توسعه میادین نفت و گاز دریایی کشور تبدیل شده است. حجم بی‌سابقه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پروژه‌های پارس جنوبی (منطقه عسلویه) و پارس شمالی بیانگر نگاه جدی دولت به این منطقه و اهمیت جایگاه استان بوشهر در تأمین انرژی کشور است. از بعد بین‌المللی، کوتاه‌ترین فاصله بین ایران و کشورهای مهم حاشیه جنوب خلیج فارس (عربستان سعودی، قطر و بحرین) از بوشهر می گذرد. این ویژگی‌های طبیعی و همچنین نیاز روزافزون صنایع به توسعه فناوری برای بهبود بازده سرمایه‌گذاری، فرصت‌های استثنایی هستند که با تأسیس «پژوهشکده نفت و گاز» به عنوان پژوهشکده مجاور با صنایع در دانشگاه خلیج فارس، ظرفیت‌های جدید علم و فناوری در اختیار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی قرار می‌دهد.این امر، به ویژه با وجود اشتراک بزرگترین میدان گازی مستقل جهان (پارس جنوبی) بین ایران با کشور قطر و برخی میادین نفت مشترک با عربستان سعودی (نظير ميدان مرجان) اهمیت دوچندان می یابد.

به علاوه، صنعت نفت و گاز كشور به تدريج با نيازهاي جديدي مواجه است كه متناسب با برنامه هاي جهاني است. برخي از اين نيازها شامل ذخيره‌سازي گاز طبيعي به عنوان يك شاخه تخصصي استراتژيك بالادستي، توسعه ميدان‌هاي نفت سنگين، و ذخيره‌سازي و دفع گازهاي اسيدي به عنوان يك روش جديد كاهش حجم آلاينده‌هاي محيط زيست نيازمند به كارگيري و توسعه تكنيك‌هاي نوين و پيشرفته حفاري و تأسيسات بهره‌برداري ويژه مي باشد. به عنوان نمونه، حوزه‌هایی همچون

  • تأسيسات بهره‌برداري و حفاري چاه‌هاي ويژه ذخيره‌سازي گاز طبيعي
  • تأسيسات بهره‌برداري و انتقال نفت سنگين
  • تأسيسات جمع‌آوري، چاه‌هاي تزريق و دفع گازهاي اسيدي
  • تحقیق و توسعه در زمینه کاتالیست‌های مصرفی صنایع پتروشیمی
  • ازدیاد برداشت از محازن نفت و گاز
  • بومی سازی فناوری در این صنایع، و ...

 است كه نياز به مطالعه اين روش‌هاي نوين و مهم بالادستي را در قالب «پژوهشکده نفت و گاز» دوچندان مي سازد.

دانشگاه خلیج فارس حوزه نفت و گاز و انرژی را در کنار حوزه دریا به عنوان دو حوزه راهبردی در سند توسعه دانشگاه هدف‌گذاری کرده است. در این راستا، علاوه بر تجارب ارزنده‌ای که در سالیان گذشته در زمینه مهندسی نفت کسب کرده، در سال 1395 با اخذ مجوز مرکز پژوهشی نفت و گاز، توسعه بیشتر ارتباط با صنعت نفت به ویژه در میادین محدوده استان بوشهر را در دستور کار دارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397