سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩

صفحه اصلی > نمایش اخبار 
اخبار > پاسخ به خبری مبنی بر ابهام در فراخوان تاسیس کارخانه نوآوری بوشهر


  چاپ        ارسال به دوست

پاسخ به خبری مبنی بر ابهام در فراخوان تاسیس کارخانه نوآوری بوشهر

پیرو برخی اخبار منتشر شده با عنوان "ابهام در فراخوان تاسیس کارخانه نوآوری بوشهر / ضرورت ورود نهادهای نظارتی" و عناوین مشابه از سوی برخی خبرگزاری ها، مقتضی است براساس قانون مطبوعات و به منظور روشن شدن اذهان عمومی موارد ذیل به عنوان توضیحات دانشگاه خلیج فارس به اطلاع عموم رسانده شود:

آبگینه همه جا یابی از آن قدرش نیست *** لعل دشخوار به دست آید، از آن است عزیز

 

پاسخ موضوع در دو بخش خدمت شهروندان عزیز و علاقه مندان حوزه علم و فناوری و نوآوری تقدیم می گردد:

الف: فراخوان شناسایی و انتخاب سرمایه گذار برای کارخانه نوآوری بوشهر:

در این مورد چند نکته به شرح زیر اعلام می گردد:

1)      فراخوان شناسایی سرمایه گذار به موجب مصوبه جلسه  شماره ۴۶۱۸۶/ ۵۲/ ۲۶ مورخ 1399/10/16 تشکیل شده در استانداری بوشهر به منطقه ویژه علم و فناوری استان بوشهر سپرده شد و مقرر گردید دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه علوم پزشکی و پارک علم و فناوری با منطقه ویژه برای تهیه و انتشار فراخوان همکاری کنند.

2)      اعلام فراخوان عمومی، نخستین گام برای انتخاب سرمایه گذار است و دقیقا به منظور ایجاد فضای رقابتی و فراهم آوردن فرصت برابر برای همه متقاضیان انجام می شود. در این مرحله هنوز انتخابی صورت نگرفته و در اولین گام که فراخوان عمومی است، تخلفی قابل تصور نیست. در این راستا منطقه ویژه علم و فناوری کاملا براساس صورتجلسه ی ابلاغی به وظیفه خود عمل کرده است.

3)      منطقه ویژه علم و فناوری، زیرمجموعه استانداری است و در حال حاضر مدیر آن - که از سوی استاندار منصوب می شود - از میان اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس برگزیده شده است. بنابراین مسؤولیت انجام فراخوان ارتباط مستقیمی با دانشگاه خلیج فارس نداشته و به استانداری مربوط می شود. اما این که چرا در موضوعی که ارتباطی با دانشگاه خلیج فارس ندارد، این گونه با دانشگاه برخورد می شود جای تأمل دارد!!

4)      برخود لازم می دانیم که برای روشن شدن مسائل پشت صحنه ماجرا و استحضار مردم شریف می رساند، در اینجا برخی از موضوعات حاشیه ای نیز بیان شود. بعد از ابلاغ صورتجلسه از سوی استانداری بوشهر، مسؤول جهاد دانشگاهی طی تماسی با مدیر منطقه، این درخواست را مطرح کرده است، که نام جهاد دانشگاهی نیز در فراخوان در کنار نام دو دانشگاه قرار گیرد اما این درخواست از یک سو با توجه به مغایرت با صورتجلسه و از سوی دیگر با توجه به اینکه هیچ گونه توجیه منطقی و حرفه ای برای انجام آن وجود نداشت مورد پذیرش قرار نگرفت. این امر سبب اعتراض ایشان شد و سرانجام به تهیه و انتشار این گزارش از طرف ایشان از طریق خبرگزاری ایسنا انجامید.

5)      فراخوان جاری هیچ ارتباطی با موضع ساختمان و این که کارخانه در چه فضایی راه اندازی شود ندارد و نهایتا بر حسب نظر کارشناسی، مکان یابی، و انجام هماهنگی لازم با معاونت علمی و فناوری، محل مورد استفاده برای کارخانه نوآوری نهایی خواهد شد.

 

ب) بهره برداری از ساختمان مجتمع فناوری مروارید:

1)      ساختمان «مجتمع فناوری مروارید» در واقع ساختمان «سازمان مرکزی» دانشگاه بوده است که احداث آن بر حسب ضرورت های موجود و نبود یک فضای مناسب برای استقرار بخش ستادی و سازمان مرکزی دانشگاه خلیج فارس، در سال ۱۳۸۷ مصوب شد و در فرایند ساخت قرار گرفت.

2)      این ساختمان در سال 1390 به دلایل مختلف از جمله مشکلات مربوط به پیمانکار و پر شدن سقف اعتباری پروژه به صورت ناتمام رها گردید. با توجه به این امر و بسته شدن ردیف اعتباری مربوطه، امکان تکمیل آن از راه های متعارف بودجه امکان پذیر نبود. در این میان دانشگاه با هدف ایجاد زیرساخت های فناوری و ستادی (اداری) و شکل دهی زیست بوم نوآوری و فناوری، علیرغم شرایط سخت تأمین مالی و تخصیص اعتبارات عمرانی، در یک گام بزرگ و با جلب حمایت معاونت ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار محترم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و کشور اقدام به تکمیل این پروژه نیمه کاره نمود و خوشبختانه این طرح با نام زیبای «مجتمع فناوری مروارید» در اردیبهشت سال جاری به دست دکتر سورنا ستاری، معاون محترم علم و فناوری ریاست جمهوری افتتاح گردید.

3)      از کل اعتبار و هزینه ای که برای احداث ساختمان مجتمع فناوری مروارید صورت گرفته است، تنها ملبغ 950 میلیون تومان جهت پارتیشن بندی فضای پیش بینی شده برای استقرار شرکت ها از سوی معاونت علمی آن هم با عنوان مجتمع فناوری، تأمین شده است. همچنین مبلغی معادل 2 میلیارد تومان نیز جهت اجرای پست برق ساختمان و تامین بخشی از هزینه محوطه سازی ان، تأمین شده است. سایر منابع مورد نیاز از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان مدیریت استان و با حمایت استاندار محترم تأمین شده است.

4)      از ابتدا بر اساس پیش بینی ها، دو طبقه همکف و اول ساختمان برای استقرار شرکت های فناوری، دانش بنیان و شتاب دهنده ها و طبقه چهارم و پنجم نیز جهت بهره برداری ادار ی و ستادی در نظر گرفته شده است.

5)      همزمان با تکمیل ساختمان، موضوع ایجاد کارخانه های نوآوری به تازگی در معاونت علمی مطرح شده بود. از این رو  مسؤولان حوزه معاونت علمی اظهار تمایل کردند که این فضا جهت راه اندازی کارخانه نوآوری بوشهر مورد استفاده قرار گیرد که با استقبال دانشگاه رو به رو شد. ولی در آن زمان چارچوب ها و ضوابط راه اندازی کارخانه های نوآروی هنوز مصوب و روشن نشده بود.

6)       در آیین گشایش ساختمان، علاوه بر این که طبق تفاهم های اولیه، این ساختمان با عنوان «مجتمع فناروی مروارید» افتتاح شد، بهره برداری از این ساختمان با عنوان «کارخانه نوآوری» نیز مطرح و اطلاع رسانی گردید.

7)      بعد از تدوین و ابلاغ سیاست ها و ضوابط مربوط به راه اندازی کارخانه های نوآوری، شرایطی از قبیل: استفاده از سوله های صنعتی متروکه داخل شهرها و الزام به سرمایه گذاری بخش خصوصی برای این هدف مطرح شد که ساختمان مجتمع فناوری فاقد این دو ویژگی بود.

8)      در ادامه کار، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز متقاضی راه اندازی کارخانه نوآوری شد و در یکی از سفرهای دکتر ستاری به استان بوشهر، این موضوع با ایشان طرح شد. دانشگاه خلیج فارس نیز با هدف ایجاد یک فرصت جدید برای استان، مخالفتی با موضوع نداشت. در این مرحله ترجیح داده شد که دانشگاه علوم پزشکی محوریت راه اندازی کارخانه نوآروی را به عهده بگیرد و برنامه دانشگاه خلیج فارس در مرحله بعد با کارخانه نوآوری یکپارچه شود.

9)      اعتبار راه اندازی «مجتمع فناوری مروارید» مستقل از کمک های معاونت علمی به کارخانه های نوآوری بوده و منابع حمایتی کارخانه های نوآوری صرفا به بخش خصوصی تعلق می گیرد. بنابراین طرح این مدعا که دانشگاه برای احداث کارخانه نوآروی از منابع مربوطه استفاده کرده و لی عملا این ساختمان در راستای آن مورد بهره برداری قرار نگرفته است از اساس بی مورد می باشد. بدیهی است در صورتی که فضای مجتمع فناوری مروارید به «کارخانه نوآوری» اختصاص می یافت منابع لازم برای حمایت آن به صورت مستقل از سوی شرکت سرمایه گذار تامین می شد.

10)   دانشگاه پس از افتتاح رسمی مجتمع زیبای فناوری مروارید و با توجه به لزوم تجهیز فضای استقرار واحدهای فناور، به صورت همزمان بهره برداری از این مجتمع را در راستای اهداف از پیش تعیین شده ی فناورانه و ستادی پیگیری کرد.

11)  دانشگاه همچنان آمادگی کامل دارد تا  در صورتی که با صلاح دید مسؤولان مربوطه در معاونت علمی و فناوری، این ساختمان برای راه اندازی کارخانه نوآوری مناسب دانسته شود، فضای مورد نظر را بر اساس تفاهمات پیشین به این منظور اختصاص دهد.

در حال حاضر مراکز و واحدهای زیر در مجتمع فناوری مستقر شده اند:

-          مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه

-          مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه

-          اختصاص دو فضا برای واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ استان

-          پذیرش و انعقاد قرارداد استقرار 5 شرکت فناور در مجتمع فناوری و شروع به کار یک واحد فناور

-          تجهیز و آماده سازی مرکز بین المللی توسعه نرم‌افزار این مرکز در مراحل نهایی تجهیز و آماده سازی است و در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

نکات زیر در این میان شایسته تاکید است:

·         بر فعالان عرصه فناوری پوشیده نیست که فرآیند جذب و توسعه واحدهای فناور و عقد قراردادهای استقرار، امری تدریجی و زمان بر است و یکباره اتفاق نمی افتد. دانشگاه خلیج فارس با حمایت از فرآیند طبیعی شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در همه ی فضاهای متعلق به دانشگاه، از هر نوع اقدام متظاهرانه اجتناب خواهد کرد.

·         با توجه به روند انقباضی بودجه های تجهیزی و عمرانی کشور، بر هر فردی که اندکی بار مسئولیت را در این دوران چشیده، روشن است که تجهیز چنین فضایی گاهی قابل قیاس با هزینه ی ساخت آن است. با این حال، راه اندازی و رفع عیوب اولیه ی سامانه خنک کننده و تاسیسات فنی و اتصال به شبکه در تمامی مجتمع و نصب قریب الوقوع دوربین های مدار بسته ساختمان، آن را به محلی ایمن برای استقرار سایر واحدهای فناور بدل خواهد کرد. پیشرفت این امر تا کنون از منظر هر ناظر منصف، و با توجه به بودجه های تخصیصی دانشگاه خلیج فارس، بعید است که قابل تحسین نباشد.

·         در مجموع، فعالیت شرکت های فناور و دانش بنیان، متکی به دانشجو است و به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا و مجازی بودن فعالیتهای آموزشی، تمامی بخش های دانشگاه از جمله مرکز کارآفرینی و نوآوری و مرکز رشد از حضور چشمگیر دانشجویان محروم بوده و سطح حضور دانشجویان نسبت به شرایط متعارف محدودتر است. اما همین امر نیز مانع از  حمایت دانشگاه از فعالیتهای فناورانه نشده و در کنار سایر دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری، به دانشجویان کارشناسی که عضو واحدهای فناور دانشگاه بوده اند نیز امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی داده شده است.

·         دانشگاه خلیج فارس ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با اهالی رسانه و سایت های خبری جهت ارائه اطلاعات صحیح درخصوص برنامه های توسعه واحدهای فناور دانشگاه از مدیران محترم سایت های خبری که خبر مزبور یا اخبار مشابه را منتشر کرده اند می خواهد تا از این فضای زیبا و فعالیتهای در حال انجام در آن در هر زمان که صلاح بدانند بازدید به عمل آورند. به هر روی، شادابی، فعال بودن و مثبت بودن این فضا، امتیازی است که سود آن به همه ی افراد جامعه، از جمله خود این عزیزان و فرزندان آنها نیز خواهد رسید. بنابراین بدون تردید سعی در سرزنده نگه داشتن آن فضا و ترغیب افراد به استفاده از فرصت استثنایی آن - که قطعا انگیزه بدوی درج آن اخبار بوده - نیز بخشی از یک مسئولیت ستودنی اجتماعی است.

·         در نهایت، روی سخن با انگشت شمار افرادی است که به دنبال نیمه خالی لیوان می گردند: چگونه می توان از کنار این حجم از فعالیت ها گذر کرد  و تنها از دیوارها و میزهای خالی گزارش تهیه کرد؟ سزاست که ما برای آنها آرزو کنیم که خداوند فرصت خدمت و آبادانی این سرزمین را به این دوستان نیز عطا فرماید. قطعا در ادای این دین بزرگ خواهند دید که کار آنقدر هست که فرصت حاشیه سازی برای دیگران نماند و لمس خواهند کرد که فعالیت های بزرگ و ارزشمند و هدفمند، نه دفعی و ناگهانی بلکه با صبر و ممارست و پیگیری پیش خواهد رفت. دانشگاه بدون تردید در مقابل هرگونه گزارش و خبر حرفه ای و غیرحرفه ای، خود را مسؤول و پاسخگو می داند، ولی استفاده ابزاری از رسانه توسط برخی مدیران مدعی با هدف باج خواهی، غیر اخلاقی بوده و این گونه رفتارها را شایسته عرصه علم و فناوری و نوآوری نمی دانیم.

·         از مسوول محترم جهاد دانشگاهی استان که به طور ویژه بر فعالیت این دانشگاه نظارت دارند تا عنداللزوم از آن استفاده خاص ببرند هم سپاسگزاریم.

 

و ما النصر الا من عند الله العزیز الحکیم و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

 

روابط عمومی دانشگاه خلیج فارس

نوآور، الهام بخش و کارآفرین


١٤:١٩ - سه شنبه ٣٠ دی ١٣٩٩    /    شماره : ٣٧٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٤ساختار و مراکز دانشگاه

خدمات الکترونیک

لینک های مفید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397