صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > سومین سمینار از سری سمینارهای مهندسی شیمی-نفت


  چاپ        ارسال به دوست

سومین سمینار از سری سمینارهای مهندسی شیمی-نفت

شنبه مورخ 25 آذرماه 1396 سالن ابوریحان دانشکده مهندسی نفت، گاز و پترشیمی دانشگاه خلیج فارس شاهد برگزاری سومین سمینار از سری سمینارهای مهندسی شیمی و نفت با موضوع آشنایی با فرآیندها و تجهیزات بالادستی فرآورش نفت بود. این جلسه با حضور مهمانان صنعتی، مهندس عبدالخالق کشتگر و مهندس کامران پورپناهی از مسئولان اتاق کنترل مجتمع تولید نفت دورود 3 شرکت نفت فلات قاره ایران (IOOC: Iranian Offshore Oil Company) به عنوان سخنرانان اصلی سمینار و دکتر احمد جامه‌خورشید، دکتر آرش خسروی،  دکتر ابوالفضل دهقان‌منفرد و دکتر علی رنجبر از اعضای هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و همچنین دکتر سید عبداللطیف هاشمی‌فرد رئیس محترم دانشکده محترم نفت، گاز و پتروشیمی و جمعی از دانشجویان مهندسی شیمی این دانشگاه برگزار گردید. در ابتدا و بعد از خوش آمد گویی دکتر خسروی به حاضران در جلسه، مهندس کشتگر به معرفی و بیان تاریخچه شرکت نفت فلات قاره ایران و همچنین حوزه های فعالیت این شرکت پرداختند.

مباحث ارائه شده در این جلسه را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم بندی کرد:

1-     عملیات و کارهایی که از چاه تا کارخانه بر روی نفت صورت میگیرد.

2-     فرآیندهایی که در داخل کارخانه بر روی نفت و گاز صورت می گیرد شامل نمک زدایی، شیرین سازی و ... می باشد.

در ادامه مهندس پورپناهی به عنوان مسئول اتاق کنترل و برد مجتمع نفتی دورود 3 واقع در جزیره خارگ به شرح عملیات های صورت گرفته بر روی نفت  و نحوه ی حفاری چاه نفت پرداختند که از مهمترین مباحث آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       سیمان کاری لوله های جداری

·       تکمیل چاه

·       لوله های مغزی (Tubing) و دلایل استفاده از آن

·       درخت کریسمس (Xmass Tree) و تجهیزات آن

·       فراز آوری مصنوعی و انواع آن

·       Wired Line Service و Coil Tubing Service

با اتمام مباحث بخش اول و توضیحات مهندس پورپناهی، دکتر هاشمی فرد ریاست محترم دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی، ضمن بیان این نکته که خوشحال هستیم که دوستانی که از این دانشگاه رفته اند، در سطوح مختلف رشد و ارتقاع پیدا کرده اند، لوح تقدیری به نشانه یاد بود به مهندس کشتگر و مهندس پورپناهی هدیه کردند.

در ادامه مهندس کشتگر به بخش دوم سمینار، فرایند هایی که در داخل کارخانه اتفاق می افتند، پرداختند. مطالب ارائه شده توسط مهندس کشتگر به اختصار در زیر آورده شده است:

·       جانمایی واحدها در مجتمع دورود 3

·       اساس و پایه طراحی مجتمع دورود 3

·       جداکننده ها

·       نمک زدایی از نفت

·       شیرین سازی نفت

·       جداسازی آب از نفت

·       تزریق آب به مخزن نفت

·       فیلتراسیون آب

·       هوازدایی آب

·       شیرین سازی گاز

·       تزریق گاز

 

در آخر نیز مهندس کشتگر در پاسخ به سوال دکتر خسروی مبنی بر اینکه چه مهارت هایی را باید دانشجویان فرا گیرند تا در مصاحبه های کاری بتوانند از آن به عنوان یک برتری استفاده کنند، گفتند مهمترین عامل، بحث زبان انگلیسی است و در کنار آن دانشجویان باید اطلاعات خود در مورد فرایندهای مختلف و تجهیزات مورد استفاده در این فرایندها را تقویت کنند. مهندس پورپناهی نیز در همین رابطه ضمن تاکید بر تقویت اطلاعات در مورد فرایندها و تجهیزات، بر ضرورت یادگیری نرم افزارهای تخصصی تاکید کردند.

 


١٣:١٩ - 1396/09/29    /    شماره : ١٥٥١    /    تعداد نمایش : ١٣٧٨کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.