صفحه اصلی > دانشگاه در رسانه 
اخبار > مراسم پاسداشت مقام فردوسی و بزرگداشت استاد سیدجعفر حمیدی برگزار شد+تصاویر


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم پاسداشت مقام فردوسی و بزرگداشت استاد سیدجعفر حمیدی برگزار شد+تصاویر

اتحاد خبر – ثریا شیری: مراسم پاسداشت مقام فردوسی و بزرگداشت استاد سیدجعفر حمیدی بعد از ظهر چهارشنبه در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار اتحاد جنوب، رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر با تاکید بر اینکه دکتر حمیدی شخصیت والایی دارند، اظهار داشت: ما مفتخریم که این بزرگوار به عنوان فردی که معرف فرهنگ غنی و پویای جنوب و بوشهر است، در جمع ماست.

 

عبدالمجید مصلح افزود: شاید بیشتر از اینکه این روزها بوشهر را شهر انرژی و نخل معرفی می کنیم باید بگوییم که بوشهر شهر ادبیات و شعر و فرهنگ است.


مصلح با اشاره به اینکه استاد حمیدی در هویت بخشی به این شهر غرورآفرین نقش ویژه ای داشتند گفت: همه ی ما به عنوان شهروندان این دیار وظیفه داشتیم که این ایفای نقش گرانقدر و ارجمند را قدر بدانیم.

وی خاطرنشان کرد: استاد حمیدی قصد داشتند کتابخانه ی شخصی خود را به شهر اختصاص بدهند و در اختیار عموم بگذارند که این امکان در دانشگاه خلیج فارس محقق شد و به کتابخانه ی مرکزی این دانشگاه منتقل شده است.


فردوسی باعث جاودانه شدن نام ایران شد
رئیس دانشگاه پیام نور دشتستان نیز با اشاره به مقام فردوسی اظهار داشت: فردوسی مردی است که از روزی که قلم را به دست گرفت و بر کاغذ نهاد تا این حماسه ی باستانی را به نظم بکشد بزرگترین خوش شانسی را برای زبان فارسی و برای ایران رقم زد.سیاوش جعفری با بیان اینکه فردوسی را از منظرهای گوناگون می توان نگریست، افزود: هم از منظر فردگرایی و هم واقع گرایی، هم منظر گرایش های انسان دوستانه و جهانی، از منظر صلح جویی، از منظر میانه روی، از منظر کارکردهای هنری و اگر این کارکرد پشتیبان کار بزرگ او نبود این کتاب چنین شأن و قدرت و جایگاهی پیدا نمی کرد، اگر سال ها هم از کار او سخن گفته شود قطعا سخن به پایان نخواهد رسید.

جعفری ادامه داد: کارکرد بزرگ فردوسی را می شود در حفظ زبان پارسی یا ملی گرایی کتاب خلاصه کرد.

وی با تاکید بر اینکه فردوسی باعث جاودانه شدن و باقی ماندن نام ایران شده است، بیان داشت: فردوسی و کتابش نقش پررنگی در حفظ مرزهای ایران زمین داشته است.

رئیس دانشگاه پیام نور دشتستان افزود: فردوسی به زبان پارسی مشروعیت بخشید در صورتی که پیش از آن قدرت و مشروعیت با زبان عربی بود.

ارتقاء باور دینی و هویت ملی از مأموریت های مهم بنیاد ملی نخبگان است
معاون بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: یکی از مأموریت های بنیاد ملی نخبگان این است که بتواند از شخصیت های بزرگ علمی با این نگرش که چراغ راهی برای همه ی ما باشد تجلیل کند.منصور انبیا افزود: استاد حمیدی بهترین دوران عمر خود را صرف پژوهش و مطالعه و خدمت عاشقانه به ادبیات داشتند.

انبیا با تاکید بر اینکه استاد حمیدی در شناساندن ادبیات و تمدن کشورهای دیگر و شناخت ادبیات و تمدن سرزمین ایران نقش بزرگی داشتند، گفت: بوشهر هم به لحاظ دارا بودن شخصیت های نخبه و علمی و همه جهات دیگر تاریخ درخشانی دارد، هم در سیاست و هم در اقتصاد و به عنوان پایتخت انرژی شناخته می شود.

وی تاکید کرد: یکی از مأموریت های مهم بنیاد علمی نخبگان، ارتقاء باور دینی و هویت ملی است. 

در پایان نیز از تندیس استاد سیدجعفر حمیدی رونمایی شد.سید جعفر حمیدی عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران است و از آثار او می توان به بیش از 35 عنوان کتاب فاخر ادبی، بیش از 100 سخنرانی در همایش‌های ملی و بین‌المللی در داخل کشور، بیش از 200 مقاله در مطبوعات از سال 1342 تاکنون و بیش از 50 مقاله در مجلات علمی پژوهشی دانشگاه های کشور اشاره کرد./ص

 


٠٩:٣٣ - شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٤٢کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397